Noc Muzeów 2024

Dodano 2024-05-13 11:06:35 Już w najbliższą sobotę 18 maja Muzeum Okręgowe oraz Miejskie Biuro Wystaw Artystycznych zapraszają na doroczną Noc Muzeów. Atrakcji będzie mnóstwo, warto więc prześledzić program i już teraz zaplanować sobie sobotni wieczór i noc.

Miejskie Biuro Wystaw Artystycznych 

18 maja 2024 roku /sobota/
godz. 18.00 – 24.00
Na wszystkie wydarzenia w ramach Nocy Muzeów wstęp bezpłatny.

 

Galeria MBWA Leszno /ul. Leszczyńskich 5/
godz. 18.00 – 24.00

Wystawa Witkacy ze zbiorów Muzeum Tatrzańskiego w Zakopanem.
Stanisław Ignacy Witkiewicz należy do najbardziej znanych polskich dramaturgów, malarzy, prozaików, teoretyków sztuki, fotografów. Niezależnie od podejmowanego tematu, wprowadzonych środków ekspresji – Witkacego wyróżniała twórcza i oryginalna postawa życiowa, ściśle powiązana z jego systemem filozoficznym. Artysta wykorzystywał medium fotograficzne w celu dokumentacji otaczającej go codzienności. Szczególnie interesował się zjawiskiem sprzężenia zwrotnego między portrecistą a portretowanym, które zadziwiająco ujawniało relacje międzyludzkie.
Ekspozycję tworzą psychologiczne portrety Witkacego, które przedstawiają najbliższą rodzinę artysty, przyjaciół oraz kobiety odgrywające tak ważną rolę w jego życiu. Wśród zdjęć wyróżnia się cykl fotografii ukazujący osobiste relacje Stanisława Ignacego z ojcem. Na wystawie odnajdujemy także zdjęcia Józefa Głogowskiego, będące codzienną rejestracją eksperymentalnego teatru mimicznego artysty.

Kuratorzy wystawy:
Danuta Janusz, Muzeum Tatrzańskie w Zakopanem
Kamil Kłeczek, Galeria Sztuk Wizualnych w Krzeszowicach

Partnerzy wystawy:
Muzeum Tatrzańskie w Zakopanem, Instytucja Kultury Województwa Małopolskiego
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Galeria Sztuk Wizualnych Vauxhall w Krzeszowicach, Centrum Kultury i Sportu w Krzeszowicach.

Film Wariacje na temat Witkacego
reżyseria Monika Martini-Madej
TV Studio Filmów Animowanych w Poznaniu.
Film z cyklu Impresje zrealizowany w technice animacji klasycznej – rysunek pastelami na papierze. Debiut reżyserski i dyplom w poznańskiej Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Pięknych pod kierunkiem prof. Kazimierza Urbańskiego. W kompozycji filmu wykorzystane są wybrane portrety Witkacego z jego „Firmy Portretowej”. Reżyser odwołuje się do „kosmicznej wyobraźni” Witkacego przez pokazanie animowanych portretów na wizualizacji Ziemi „ukradzionej” z Wszechświata.

Film Blaga
reżyseria Michał Wojtasik, Polska, 2021
Rok 1914 początkujący artysta pseudo. Witkacy wraca do swojej narzeczonej Jadwigi, którą pozostawił pod opieką przyjaciela, wybitnego kompozytora Karola Szymanowskiego. Co wydarzyło się podczas jego nieobecności? Blaga to opowieść o narodzinach twórcy niepokornego, miłości i strachu przed odpowiedzialnością, cenie życia z artystą dla którego największą sztuką jest on sam. Krótkometrażowy film inspirowany twórczością i życiem Stanisława Ignacego Witkiewicza, jednego z najbardziej oryginalnych artystów polskich początku XX wieku.

Prezentacja multimedialna portretów wykonanych przez Stanisława Ignacego Witkiewicza, własność Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku

Aneks Sprzedażny. Kiermasz Wydawnictw
W ofercie: malarstwo, grafika, rysunek, szkło, ceramika, biżuteria, artystyczna, a także szereg wydawnictw w atrakcyjnych cenach. SPECJALNA OFERTA: grafiki Leszno, Jan Jonston autorstwa Pavla Hlavatego, plakat Leszno Ryszard Kaja.

 

Przestrzeń przed Galerią MBWA /ul. Leszczyńskich 5/

godz. 18.00-21.00 (przed Galerią)
Stanowisko edukacyjne - warsztat plastyczny dla dzieci Kwiaty Witkacego

godz. 18.00-23.00 (przed Galerią)
Stanowiska fotograficzne - do samodzielnego wykonania zdjęć - inspirowanych słynnym Autoportretem wielokrotnym Stanisława Ignacego Witkiewicza oraz z wykorzystaniem rekwizytów nawiązujących do autoportretów Artysty.
 
Galeria w Ratuszu
Leszno, Rynek 1, II piętro
godz. 18.00-24.00

Dekoracyjna ścianka na której tle można wykonać pamiątkowe zdjęcie.

Wystawa prac Radosława Jastrzębskiego Krytycy sztuki zorganizowana we współpracy z Agencją Zegart. Ideę tegoż cyklu stanowi chęć zmierzenia się artysty z warsztatem wielkich mistrzów malarstwa, jak również autorski ironiczny komentarz, będący swego rodzaju aktem obrazoburstwa. Kopie obrazów opatrzone swoistymi malarskimi ,,udoskonaleniami” nie są jedynie aktem wandalizmu, lecz także - a może przede wszystkim - krytycznym dialogiem z ikonami sztuki światowej oraz europejskiej.

Filmowe Impresje
TV Studio Filmów Animowanych w Poznaniu.
12 autorskich filmów animowanych. Twórcy filmów, biorą za punkt wyjścia, osobisty, subiektywny i często emocjonalny odbiór dzieł malarskich. Nadają swoim filmowym „wypowiedziom” albo charakter poetyckiej interpretacji, albo szukają wewnętrznej jedności dzieł, aury stworzonej przez artystę malarza. Podejmują z widzami swoistą „rozmowę”, która ma na celu zainspirowanie do określenia własnego stosunku do sztuki. To także cykl proponujący widzom nową formę „spotkania” ze sztuką. Nie ma jednak na celu zastąpienia kontaktu z oryginalnymi dziełami, pragnie jedynie być dopełnieniem zasadniczych form odbioru sztuki.

Stanowisko edukacyjne - warsztat plastyczny dla dzieci Krytycy sztuki inspirowany wybranymi dziełami sztuki autorstwa słynnych Artystów: Tamara Łempicka, Andy Warhol, Wojciech Fangor, Leonardo da Vinci, Jackson Pollock, El Greco, Banksy, Mark Rothko.
 

Ratusz /Leszno, ul. Rynek 1/, hall - parter

godz. 18.00-24.00
Prezentacja reprodukcji przedstawiających dawne Leszno.
Leszno w różnych odsłonach na przestrzeni lat /na podstawie materiałów archiwalnych/.

 

PROPOZYCJA DLA NAJMŁODSZYCH

Dla najmłodszych osób odwiedzających galerie przygotowaliśmy 2 stanowiska, przy których będą do zebrania specjalne pieczątki. Po otrzymaniu wszystkich 2 pieczątek będzie można wziąć udział w losowaniu nagrody niespodzianki. Ogłoszenie wyników losowania odbędzie się do końca maja 2024 na profilu facebook.com/MBWALeszno. Nagrodzone osoby powiadomimy telefonicznie.
 

ON-LINE
facebook: MBWALeszno
Miejskie Biuro Wystaw Artystycznych zaprasza do wzięcia udziału w zabawie fotograficznej z okazji Nocy Muzeów 18.05.2024 w godzinach 18.00-24.00

Co zrobić aby wziąć udział?
- przyjdź do Galerii MBWA w Noc Muzeów
- zapoznaj się z wystawą „Witkacy” i zainspiruj się nią
- zrób zdjęcie przy specjalnie przygotowanym stoisku
- zamieść zdjęcie w komentarzu pod postem na facebooku
- zaproś znajomych do zabawy

Zdjęcie, które otrzyma najwięcej polubień pod tym postem wygrywa!
Dla uczestników przygotowaliśmy niespodzianki!

Na publikację zdjęć czekamy do 22.05.2024
Miejsce: Galeria MBWA w Lesznie, ul. Leszczyńskich 5
Termin ogłoszenia wyników zabawy: 27.05.2024
Powodzenia!

Muzeum Okręgowe 

Zachęcamy do udziału w najważniejszej imprezie muzealnej roku. Wśród atrakcji m.in. otwarcie nowej wystawy, nocne zwiedzanie lapidarium, opowieści o wybranych muzealnych eksponatach, muzyka na żywo oraz seans filmu.

Noc Muzeów 2024, sobota, 18 maja, w godzinach 18:00 – 0:00.

Miejsce akcji: ekspozycje Muzeum Okręgowego w Lesznie
ul. Gabriela Narutowicza 31 (dawna synagoga)
Wstęp: bezpłatny

PROGRAM IMPREZY


Sala wystaw czasowych, II piętro 

Otwarcie wystawy "Prosto z pieca. Wiejska ceramika"

Ewa Tomaszewska, etnolożka, kuratorka, tak opowiada o najnowszej wystawie:

“Wyroby z gliny zawierają w sobie moc czterech żywiołów. Wydobyta z ziemi glina ugniatana z wodą staje się plastyczna, wysuszona na powietrzu utrwala swój kształt, a wypał w ogniu czyni ją twardą i odporną. Naczynia gliniane ułatwiły ludziom przyrządzanie ciepłej strawy. Według folkloru materiał ten ma istotne znaczenie, bowiem to właśnie z gliny Bóg ulepił pierwszych ludzi.”
18.00 – 18.45

Sala główna, I piętro, wystawa stała pt. „Na styku światów. Historia Leszna od XVI wieku do XX wieku”

Kwadrans historyczny - opowieści o ludziach i eksponatach

W głównej części imprezy muzealni przewodnicy przytoczą różne ciekawostki dotyczące eksponatów wystawy stałej, nawiązującej do historii Leszna i regionu. W tych kipiących od wiedzy, kilkunastominutowych opowieściach, zwrócimy m.in. uwagę na największy obraz w zbiorach Muzeum, poznamy początki kinematografii. Pewna dama ujawni też swoje tajemnice, zrozumiemy przeznaczenie poszczególnych judaików oraz to, dlaczego Jan Metzig był tak ważną postacią w Lesznie.

Największy obraz w zbiorach Muzeum
18.50 - 19.05
Miecz, skarb i trochę archeologii
19.10 -19:25
Tajemnicza dama zamknięta w ramach obrazu
19.30 - 19:45
Ottomar Anschütz i jego wpływ na kinematografię
19.50 - 20.05
Dziedzictwo Jana Metziga
21.00 – 21.15
Judaika i ich symbolika
21.20 – 21.35

(Podane godziny poszczególnych wystąpień są orientacyjne)

 

Spacery, muzyka i film

W tej części proponujemy dwa spacery historyczne, które pozwolą szukać znaków dziedzictwa poza budynkiem Muzeum. Podczas jednego z nich zwiedzimy centrum Leszna poznając jego historię, podczas drugiego udamy się w kolejną nocną podróż po leszczyńskim lapidarium. Zaprosimy Was także do wysłuchania krótkiego koncertu muzyki klasycznej oraz do uczestnictwa w seansie filmowym. Tej Nocy wyświetlimy dla Państwa film dokumentalny, przy którego tworzeniu brali udział pracownicy Muzeum.

Spacer po Śródmieściu (zbiórka - hol Muzeum)
20.05 - 20.50
Muzyka na żywo
20.10 - 20.55
Seans filmu “Napis. Stan pamięci, stan niepamięci”, reż. Rafał Kotomski
21.40 – 22.35
Lapidarium - śladami płyt nagrobnych z czasów Jana Metziga (zbiórka - hol Muzeum)
22.40 – 23.30

KONKURSY, ZABAWY I INNE ATRAKCJE:
Kąciki edukacyjne

Zwiedzając muzealne wystawy traficie na kąciki edukacyjne przeznaczone dla najmłodszych gości. Wśród atrakcji m.in.: ozdabianie naczyń, zabawa drejdlami, tworzenie własnych przypinek, kolorowanki z herbem Leszna. Dostępna będzie także karta pracy, która z poprawnie wypełnionym hasłem weźmie udział w losowaniu nagród. 

Zakamarki Muzeum

Zwiedzaj Pracownię Konserwacji Muzeum, która będzie dostępna w godzinach od 19.00 do 21.00. Znajdziesz ją na trzecim piętrze budynku (schodami z wystawy czasowej).

Gazetka “Czas Muzeum”, nr 3/2024

Papierowe wydanie biuletynu informacji o naszej instytucji pt. “Czas Muzeum” cieszy się dużą popularnością wśród naszych gości. Trzeci numer i ponownie będzie zawierać autorskie teksty pracowników, ciekawostki, zapowiedzi i refleksje. Gazetki warto szukać w holu lub na ekspozycji.

Promocje w sklepie

Tylko tej nocy muzealne wydawnictwa będą dostępne w atrakcyjnych promocyjnych cenach: w sklepie stacjonarnym i internetowym.

Program może ulec zmianie.

Źródło: MBWA i Muzeum Leszno