Graficzny nagłówek podstrony
Aktualności 28 kwietnia 2017

Z wizytą we Francji

Zdjęcie, Z wizytą we Francji

Delegacja samorządu Leszna odwiedziła partnerskie miasto Montluçon we Francji. Dla Francuzów to są szczególne dni, bo w niedzielę 7 maja wybierać będą prezydenta kraju. Prezydent Łukasz Borowiak, radni Hanna Kotomska i Piotr Więckowiak oraz Lucyna Gbiorczyk z Urzędu Miasta pojechali do Montluçon dzień po pierwszej i bardzo emocjonującej turze wyborów. Niewątpliwie to właśnie tym żyje teraz cała Francja i całe Montlucon. Wybory śledzi też Europa.

Temat wyborów przewijał się też podczas spotkań, jakie leszczynianie odbyli we Francji. Ale głównymi sprawami poruszanymi w czasie rozmów były możliwości rozwijania współpracy Leszna z Montluçon. Na tych kontaktach zależy obu stronom.

Współpraca Leszna z Montluçon została nawiązania w roku 2000, a cztery lata później podpisano umowę partnerską. Montluçon znajduje się w centralnej Francji, ma około 40.000 mieszkańców.

Prezydent Łukasz Borowiak był w Montluçon po raz pierwszy od kiedy sprawuje swój urząd. Spotkał się z merem gminy Danielem Dugléry. Mer podkreślał, że w czasach, gdy Europa przeżywa kryzys, gdy przyjaźń między państwami wystawiana jest na wielką próbę, on wierzy w to, że kontakty Leszna z Montluçon można rozwijać. I szanse na to są. W szczególności dotyczą one współpracy kulturalnej, bo w Montluçon jest teatr, który chce nawiązać relacje z Teatrem Miejskim w Lesznie. Na korzyść przyszłej współpracy przemawia dodatkowo fakt, że dyrektor artystycznymi obu placówek są kobiety.

Prezydent Borowiak nie ukrywał z kolei przed przedstawicielami Montluçon, że zależy mu na współpracy gospodarczej i ekonomicznej. I obie strony zadeklarowały taką wolę. Możliwa jest też wymiana młodzieży i doświadczeń związanych z rewitalizacją społeczną miast oraz współpraca szkół muzycznych.

Leszczynianie mieli okazję zobaczyć w Montluçon m.in. słynne na całą Francję muzeum muzyki MuPop, starówkę, obiekty sportowe, centrum młodzieżowe i fabrykę przerobu odpadów elektrycznych i elektronicznych. Była też okazja do spotkania z Polonią. Łukasz Borowiak zaprosił Daniela Dugléry do Leszna. Jego przyjazd jest jednak uzależniony od wyborów, bo mer kandyduje do francuskiego parlamentu.

 

Autor: LM, Fot. Urząd Miasta Montlucon

 

 

Opublikował: Lucyna Gbiorczyk kontakt: lgbiorczyk@leszno.pl ostatnia zmiana:
0 Koszyk