Graficzny nagłówek podstrony
Aktualności 15 maja 2019

Wspólnoty i miasto inwestują w remonty

Zdjęcie, Wspólnoty i miasto inwestują w remonty

Dwa budynki - przy ulicy 1 Maja 92 i Leszczyńskich 13 mają nowe elewacje. Oba należą do wspólnot mieszkaniowych zarządzanych przez Miejski Zakład Budynków Komunalnych.

Rocznie na remonty budynków wspólnot mieszkaniowych, w których miasto ma udziały, w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego, samorząd przeznacza około miliona złotych. 

- Decyzje o remontach nie należą do nas. Podejmują je wspólnoty mieszkaniowe - mówi Jan Szafranek, dyrektor Miejskiego Zakładu Budynków Komunalnych. - Nie było przypadku, by miasto było hamulcem inwestycji. 

W tym roku na remonty zdecydowały się trzy wspólnoty mieszkaniowe.

- W budynku przy ulicy 1 Maja 92 w Zaborowie, za około 100 tysięcy złotych, została wykonana elewacja z mansardą. W planach wspólnoty jest wykonanie remontu podwórka. Inwestycja ma być realizowana w 2020 roku - wymienia dyrektor Szafranek. - W budynku przy ulicy Leszczyńskich 13, za ponad 150 tysięcy złotych, odświeżyliśmy stolarkę, wykonaliśmy czyszczenie cegieł klinkierowych i nowe tynki. Podobnie jak w przypadku budynku przy ulicy 1 Maja 92, remont podwórka jest w planach.

Niebawem rozpocznie się remont budynku na rogu Placu Metziga 9 i Al. Krasińskiego 3, który również zyska nową elewację. Wartość prac będzie znana po rozstrzygnięciu przetargu. Szacuje się, że inwestycja będzie kosztowała około 200.000 złotych. 

Korzyści z remontu są zarówno dla miasta, jak i wspólnot. Budynki nadszarpnięte przez czas zyskują nowe elewacje, co poprawia ich estetykę i podnosi wartość nieruchomości. Po drugie termomodernizacja - ocieplenie i podniesienie zdolności izolacyjnych budynku, to oszczędności w kosztach eksploatacji, a więc zysk w portfelu każdego lokatora i udziałowca, którym jest miasto.

Na wykonanie remontów wspólnoty mieszkaniowe posiadając zdolność kredytową zaciągają kredyty.

- Do tej pory wspólnoty przez nas zarządzane, które zdecydowały się na remonty, wszystkie razem uzyskały ponad pięćset tysięcy złotych ulgi termomodernizacyjnej - podlicza dyrektor MZBK.

Miejski Zakład Budynków Komunalnych zarządza 83 wspólnotami mieszkaniowymi, z których kilkanaście wymaga remontów.

Autor: jrs

Fot. MZBK w Lesznie i J.Rutecka-Siadek

Opublikował: Bernadeta Klupś kontakt: bklups@leszno.pl ostatnia zmiana: 2019-05-15 10:04:54
0 Koszyk