Graficzny nagłówek podstrony
Aktualności 26 sierpnia 2016

Wie, kto pyta – bezpłatne porady dla osób niewidomych

Grupa młodych, rozmawiających ludzi

Fundacja Vis Maior rozpoczyna realizację ogólnopolskiego projektu „Wie kto pyta”. W ramach tego projektu osoby niewidome będą mogły bezpłatnie skorzystać z porad psychologa, prawnika, tyflopedagoga (specjalisty zajmującego się nauką samodzielnego poruszania się i wykonywania codziennych czynności) i informatyka.

  • Czy osoba niewidoma może sprawnie używać komputera w pracy, samodzielnie zrobić zakupy przez Internet, wykonać przelew, korzystać z portali społecznościowych?
  • Czy nie widząc można zaplanować podróż i używać nawigacji GPS?
  • Jakie urządzenia mogą pomóc osobie niewidomej w sprawnym prowadzeniu domu i wykonywaniu pracy?
  • Co powinna zrobić jeśli czuje się, w jakikolwiek sposób, dyskryminowana?

Odpowiedzi na te i wiele innych pytań będzie można otrzymać biorąc udział w realizowanym przez Fundację Vis Maior ogólnopolskim projekcie „Wie kto pyta”.

Oferujemy bezpłatne porady psychologa, prawnika, tyflopedagoga (specjalisty zajmującego się nauką samodzielnego poruszania się i wykonywania codziennych czynności) i informatyka.

Osoby niewidome będą mogły porozmawiać z psychologiem, o problemach z jakimi stykają się na co dzień. .  Prawnik udzieli wskazówek Co zrobić, kiedy ich prawa nie są przestrzegane oraz z jakich ulg  i uprawnień mogą skorzystać. Tyflopedagog podpowie jakie urządzenia ułatwią codzienne funkcjonowanie. Informatyk  doradzi z jakiego sprzętu komputerowego i oprogramowania warto korzystać.

Członkowie rodzin osób niewidomych będą mogli dowiedzieć się jak je wspierać w codziennym życiu i jak radzić sobie w sytuacji, kiedy bliska osoba traci wzrok.

Pracodawcy, chcący zatrudnić osobę niewidomą, będą mogli zapytać o przysługujące im uprawnienia i dostosowanie stanowiska pracy. Placówki edukacyjne i kulturalne,firmy oraz instytucje, otrzymają fachowe wskazówki jak obsłużyć niewidomego klienta lub dostosować swoją ofertę do jego potrzeb.

Porady będą udzielane telefonicznie, mailowo oraz listownie. W razie potrzeby będzie można spotkać się z wybranym specjalistą.

Więcej informacji na temat projektu udziela koordynatorka Magdalena Raczyńska, tel. 22 370 28 75, e-mail: m.raczynska@fundacjavismaior.pl

Projekt jest dofinansowany ze środków PFRON.

 

Opublikował: Lucyna Gbiorczyk kontakt: lgbiorczyk@leszno.pl ostatnia zmiana: 2016-08-26 13:35:17
0 Koszyk