Graficzny nagłówek podstrony
Aktualności 09 stycznia 2019

W styczniu przetarg na Osiecką

Zdjęcie, W styczniu przetarg na Osiecką

Jeszcze w tym miesiącu samorząd ogłosi przetarg na przebudowę ulicy Osieckiej. Droga będzie szersza i bezpieczniejsza, a przy ogródkach działkowych na Grzybowie powstanie wreszcie wygodny ciąg pieszo-rowerowy, o który mieszkańcy Leszna dopominają się od wielu lat.

Ulica Osiecka to część drogi wojewódzkiej 432 w kierunku na Śrem. W Lesznie ma około 2,7 km od Ronda Grzybowo do granicy miasta z gminą Osieczna. Na jej przebudowę samorząd zdobył dofinansowanie z Unii Europejskiej w ramach tzw. Leszczyńskiego Obszaru Strategicznej Interwencji. Koszt modernizacji szacowany jest na około 15 mln zł, unijna dotacja ma wynieść niemal 8 mln zł.

- W styczniu ogłosimy przetarg na wykonawcę inwestycji - tłumaczy Małgorzata Łakomy, kierownik Biura Projektów Współfinansowanych Urzędu Miasta Leszna.

Co się zmieni?

Ulica Osiecka zostanie poszerzona do 7 metrów (teraz ma nieco ponad 6). Ciąg pieszo-rowerowy znajdujący się po jej zachodniej stronie będzie przebudowany na całej długości od Drogi św. Jakuba aż do połączenia ze ścieżką rowerową przy cmentarzu w kierunku Osiecznej. Co ważne, powstanie nowy i oczekiwany szczególnie przez rowerzystów odcinek ścieżki wzdłuż Rodzinnych Ogrodów Działkowych Grzybowo. Miasto przejęło od ogrodów część terenu znajdującego się między parkingiem samochodowym przed działkami a pasem drogowym i tam zbudowana zostanie trasa dla pieszych i rowerów. To będzie się wiązało z wycinką części zieleni, ale powstanie również nowa zatoka autobusowa i bezpieczne zjazdy z ul. Osieckiej na parking przez działkami.

- PKP PLK, na swój koszt, przebuduje przejazd kolejowy przez ulicę Osiecką, my jako miasto dostarczymy tylko materiał - dodaje Małgorzata Łakomy.

Zmieni się organizacja ruchu na skrzyżowaniu Osieckiej z ulicą ks. Jerzego Popiełuszki. Powstanie tam sygnalizacja świetlna.

Cała Osiecka będzie mieć nowe oświetlenie, bezpieczne przejścia dla pieszych i wygodne wyjazdy z osiedla domków jednorodzinnych na Grzybowie.

Przebudowa Osieckiej ma potrwać ponad rok. Roboty powinny się zakończyć do kwietnia 2020 roku.

Prezydent Łukasz Borowiak i przewodniczący Rady Miejskiej Tomasz Malepszy kilka dni temu spotkali się z samorządowcami Osiecznej - burmistrzem  Stanisławem Glapiakiem oraz przewodniczącym Rady Miejskiej Romanem Lewickim. Rozmowy dotyczyły m.in. drogi Leszno-Osieczna. Ulica Osiecka w granicach Leszna zostanie zmodernizowana. Przydałoby się także poprawić jakość dalszej części tej trasy, a więc od rogatek Leszna w kierunku na północ, aż do zjazdu do Trzebani. O to samorządowcy zamierzają się starać u zarządcy drogi, a jest nim Wielkopolski Zarząd Dróg Wojewódzkich w Poznaniu.               

Autor: Lm

Fot. L. Matuszewska.Ulica Osiecka zostanie poszerzona do 7 metrów. Będzie też wiele innych zmian, które poprawią komfort jazdy kierowców, rowerzystów i bezpieczeństwo pieszych.

Opublikował: Bernadeta Klupś kontakt: bklups@leszno.pl ostatnia zmiana: 2019-01-09 07:37:38
0 Koszyk