Graficzny nagłówek podstrony
Aktualności 06 lutego 2019

Ulica Szybowników z trzema rondami

Zdjęcie, Ulica Szybowników z trzema rondami

Do piątku, 8 lutego potrwają konsultacje dotyczące planowanej przebudowy ulicy Szybowników w Lesznie. Zainteresowani mogą zgłaszać swoje uwagi.

Ulica Szybowników będzie modernizowana w ramach największej drogowej inwestycji w Lesznie - przebudowy drogi krajowej nr 12. Roboty drogowe na Szybowników rozpoczną się najpewniej na przełomie roku 2019 i 2020, ale już teraz można się zapoznawać z koncepcją projektową inwestycji. Zachęcamy mieszkańców, szczególnie ulicy Szybowników i Zatorza, aby z tej możliwości skorzystali, bo jest to ostatni moment do składania uwag.

Ulica Szybowników będzie przebudowywana na całej długości, czyli od granicy miasta z gminą Święciechowa (na wylocie na Wschowę) do skrzyżowania z ulicą Wolińską, czyli do wjazdu na wiadukt. Ten odcinek ma długość 2,144 km.

Po przebudowie ulica będzie szersza niż obecnie. Będzie mieć od 7 do 10,5 m szerokości. Zbudowane zostaną trzy ronda: największe na skrzyżowaniu z Wolińską, kolejne na skrzyżowaniach z Dożynkową i Działkową.

Inwestycja obejmie nie tylko przebudowę ulicy Szybowników, ale też ulicę tzw. obsługującą, czyli drogę równoległą do Szybowników, znajdującą się po stronie domków jednorodzinnych. Ta droga będzie szeroka na 6 m i ma do spełnienia bardzo ważną rolę. Będzie służyć mieszkańcom tej części Zatorza do dojazdu do ul. Szybowników. Po przebudowie nie będzie już tylu wyjazdów z osiedla na ulicę Szybowników, ile jest teraz. Połączenie z osiedlem odbywało się będzie poprzez ronda przy ulicy Wolińskiej, Dożynkowej, Działkowej. Jezdnie obsługujace nieruchomości przyległe do ulicy Szybowników będą trzy. Będą one połączone z jezdnią główną w trzech miejscach. Pierwszy wjazd będzie przy  ulicy Zielnej. Drugi między Działkową a Dożynkową - skomunikuje z ulicą Szybowników ulice: Ochoczą i Wiejską. Trzeci wyjazd z odcinka między Dożynkową a Wolińską - z Czarneckiego i Kochanowskiego - to będzie wyjazd na rondo na skrzyżowaniu z Wolińską.

Nie będzie wyjazdu na Szybowników z ulicy Łanowej. Autobusy komunikacji miejskiej skierowane zostaną z Łanowej na Szybowników, gdzie powstaną przystanki.

Po przebudowie po północnej stronie Szybowników będzie ścieżka rowerowa, a po południowej droga obsługująca - ciąg pieszo - jezdny.

Koncepcję projektową ulicy Szybowników można oglądać do końca bieżącego tygodnia, czyli do 8 lutego w Biurze Projektów Współfinansowanych Urzędu Miasta Leszna przy ul. Poniatowskiego 11 - w środę i piątek w godz. 8-15 oraz w czwartek w godz. 8-17.               

Autor:  lm

Opublikował: Bernadeta Klupś kontakt: bklups@leszno.pl ostatnia zmiana: 2019-02-06 09:23:04
0 Koszyk