Graficzny nagłówek podstrony
Aktualności 11 października 2017

Seniorzy korzystają z rehabilitacji

Zdjęcie, Seniorzy korzystają z rehabilitacji

Już 820 osób skorzystało z bezpłatnej rehabilitacji dla seniorów, finansowanej przez miasto Leszno. Kolejne 90 osób jest w trakcie zabiegów. Ciągle można się zapisywać.

Program ruszył na początku roku i spotkał się z dużym zainteresowaniem mieszkańców.

- Z dziesięciodniowego cyklu rehabilitacji skorzystało już 820 osób, kolejne 90 osób jest w trakcie zabiegów. Jest też grupa oczekujących - mówi Agnieszka Sochacka, asystentka prezydenta Leszna do spraw polityki społecznej i rodziny.

Zabiegi wykonuje grupa rehabilitantów w Leszczyńskim Centrum Medycznym Ventriculus. W pakiecie usług, który finansuje miasto, jest kinezyterapia, czyli gimnastyka lecznicza oraz fizykoterapia, czyli oddziaływanie na ciało za pomocą bodźców zewnętrznych.

Ciągle można się zapisywać. Założenia są takie, że program będzie kontynuowany w przyszłym roku.

- W tym roku w budżecie miasta zarezerwowaliśmy na niego sporą kwotę, bo 200.000 zł, ale wydamy połowę tych pieniędzy. Oferta placówki realizującej program jest korzystna finansowo, z zabiegów będzie mogło skorzystać jeszcze więcej mieszkańców. Nadwyżkę zamierzamy przeznaczyć na opiekę stomatologiczną dla sześciolatków.

Zainteresowani rehabilitacją powinni zgłosić się bezpośrednio do LCM Ventriculus przy ul. Słowiańskiej 41, tel. 65 5476 999, 65 520 65 80, 65 520 65 75 lub kom. 501 951 619.

Kto może skorzystać z programu?

Kryteriów jest kilka. Oferta jest skierowana do osób powyżej 60 roku życia, mieszkających w Lesznie. To ok. 15.000 osób, czyli ok. 20 proc. mieszkańców.

- O tym, jak duże jest zainteresowanie przekonaliśmy się w ubiegłym roku, kiedy ruszył pilotaż programu w ośrodku Niezapominajka. Wówczas w ciągu półtora dnia zapisało się 300 osób.

Do programu nie może przystąpić osoba, która w ciągu ostaniach 6 miesięcy korzystała z zabiegów rehabilitacyjnych finansowych przez NFZ lub ma je zaplanowane w następnym miesiącu.

Na miejscu jest lekarz, który zadecyduje, czy osoba zakwalifikowana do programu nie ma żadnych przeciwwskazań medycznych i jakie zabiegi będą najwłaściwsze.

Zgłaszać mogą się nie tylko ci, którzy potrzebują rehabilitacji po urazach bądź w chorobach, ale też seniorzy, którzy chcą przeciwdziałać skutkom starzenia się.

- Chcemy propagować aktywność ruchową wśród osób starszych, mobilizować ich do aktywnego stylu życia i pracy nad swoją kondycją - podkreśla Agnieszka Sochacka.

Autor: kin

Opublikował: Bernadeta Klupś kontakt: bklups@leszno.pl ostatnia zmiana: 2017-10-11 08:06:37
0 Koszyk