Graficzny nagłówek podstrony
Aktualności 13 kwietnia 2018

Rocznica Zbrodni Katyńskiej (zdjęcia)

Zdjęcie, Rocznica Zbrodni Katyńskiej (zdjęcia)

Dzisiaj, 13 kwietnia, obchodzony jest Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. Uroczystości w Lesznie odbyły się w trzech miejscach: na cmentarzu, w Bazylice Mniejszej i pod pomnikami Pamięci Ofiar Katynia i Matek Katyńskich.

Licznie zgromadzili się na nich przedstawiciele miasta, starostwa powiatowego, służb mundurowych, organizacji i stowarzyszeń. Przyszło dużo młodzieży, co szczególnie cieszy przedstawicieli Stowarzyszenia Rodzina Katyńska.

- Pamiętajcie o tej haniebnej zbrodni, jakiej dokonało NKWD. Dziękuję, że tu jesteście, że przybywacie. Wy musicie pamiętać. Kiedy się zapisywałam do Stowarzyszenia Rodzina Katyńska było nas 30. Teraz zostało nas pięciu: trzech w Lesznie i dwóch w terenie. Wszyscy mamy już swój wiek - mówił Henryk Szymański, syn zamordowanego w Ostaszkowie Jana Kantego Szymańskiego. - Do dziś nie wiem, gdzie jest pochowany mój ojciec. Do 1956 roku nie widziałem, że jestem półsierotą, a matka nie wiedziała, że jest wdową - wspominał dawne lata.

- Minęły dziesięciolecia, zanim można było zacząć mówić prawdę znaną od 1943 roku, kiedy to 13 kwietnia radio berlińskie podało informację o odnalezieniu masowych grobów pomordowanych polskich oficerów w lesie katyńskim - mówił wiceprezydent Leszna Piotr Jóźwiak. - Po wojnie w komunistycznej Polsce nazwa Katyń była zakazana. Za głoszenie prawdy o Katyniu władze PRL skazywały na więzienie - przypominał.

Przypomniał też, że zbrodnia ta do dziś nie została osądzona.

Poruszające wystąpienie przygotowali uczniowie i nauczyciele ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Lesznie. Mówili o historii katyńskiej i o odczuciach, jakie mogły towarzyszyć idącym na śmierć.

 

Autor: (kin); fot. Kinga Zydorowicz

Opublikował: Lucyna Gbiorczyk kontakt: lgbiorczyk@leszno.pl ostatnia zmiana: 2018-04-16 09:57:58
0 Koszyk