Rocznica Zbrodni Katyńskiej

Dodano 2017-04-13 13:12:35 Dziś, 13 kwietnia, odbyły się uroczystości 77. rocznicy Zbrodni Katyńskiej. Główne obchody miały miejsce na skwerze przy ul. Ofiar Katynia.

Uroczystości rozpoczęły się o godzinie 11. W programie oprócz okolicznościowego przemówienia i składania wiązanek kwiatów był także występ przygotowanym przez uczniów I Liceum Ogólnokształcącego w Lesznie. Prezydent Łukasz Borowiak, w swoim wystąpieniu przypomniał okoliczności wydarzeń katyńskich.

Mówiąc „Zbrodnia Katyńska”, pamiętamy o ponad dwudziestu dwu tysiącach jeńców wojennych pomordowanych nie tylko w Katyniu, ale także w innych miejscach kaźni na „nieludzkiej ziemi”: w Charkowie, Twerze, na Białorusi i Ukrainie, wziętych do niewoli po agresji na Polskę wojsk sowieckich.

mówił Prezydent Miasta. Dalej przypominał:

Na rozkaz najwyższych władz Związku Sowieckiego ze Stalinem na czele została tam w kwietniu i maju 1940 r. zamordowana i pochowana w zbiorowych mogiłach elita polskiego społeczeństwa. Wśród nich były co najmniej sto trzydzieści trzy osoby związane z Lesznem. Zbrodnia ta była starannie przygotowywana, otrzymała swoje uzasadnienie i miała spełniać zamierzone cele.

Podczas uroczystości odczytano również list od Jana Dziedziczaka, sekretarza stanu w MSZ. Później wiązanki kwiatów złożyli pod pomnikiem przedstawiciele samorządu, administracji publicznej, szkół i licznych instytucji.

 

Fot. Łukasz Domagała, leszno24.pl