Graficzny nagłówek podstrony
Aktualności 13 kwietnia 2017

Rocznica Zbrodni Katyńskiej

Zdjęcie, Rocznica Zbrodni Katyńskiej

Dziś, 13 kwietnia, odbyły się uroczystości 77. rocznicy Zbrodni Katyńskiej. Główne obchody miały miejsce na skwerze przy ul. Ofiar Katynia.

Uroczystości rozpoczęły się o godzinie 11. W programie oprócz okolicznościowego przemówienia i składania wiązanek kwiatów był także występ przygotowanym przez uczniów I Liceum Ogólnokształcącego w Lesznie. Prezydent Łukasz Borowiak, w swoim wystąpieniu przypomniał okoliczności wydarzeń katyńskich.

Mówiąc „Zbrodnia Katyńska”, pamiętamy o ponad dwudziestu dwu tysiącach jeńców wojennych pomordowanych nie tylko w Katyniu, ale także w innych miejscach kaźni na „nieludzkiej ziemi”: w Charkowie, Twerze, na Białorusi i Ukrainie, wziętych do niewoli po agresji na Polskę wojsk sowieckich.

mówił Prezydent Miasta. Dalej przypominał:

Na rozkaz najwyższych władz Związku Sowieckiego ze Stalinem na czele została tam w kwietniu i maju 1940 r. zamordowana i pochowana w zbiorowych mogiłach elita polskiego społeczeństwa. Wśród nich były co najmniej sto trzydzieści trzy osoby związane z Lesznem. Zbrodnia ta była starannie przygotowywana, otrzymała swoje uzasadnienie i miała spełniać zamierzone cele.

Podczas uroczystości odczytano również list od Jana Dziedziczaka, sekretarza stanu w MSZ. Później wiązanki kwiatów złożyli pod pomnikiem przedstawiciele samorządu, administracji publicznej, szkół i licznych instytucji.

 

Fot. Łukasz Domagała, leszno24.pl

Opublikował: Lucyna Gbiorczyk kontakt: lgbiorczyk@leszno.pl ostatnia zmiana: 2017-04-13 13:18:12
0 Koszyk