Graficzny nagłówek podstrony
Aktualności 28 grudnia 2021

Piłsudski na Rynku (zdjęcia)

Inscenizacja miała miejsce na leszczyńskim Rynku

Dziś w samo południe, na leszczyńskim Rynku, odbyła się rekonstrukcja historyczna wizyty Marszałka Józefa Piłsudskiego w Lesznie. Marszałek odwiedził nasze miasto dokładnie 100 lat temu.

Tak, jak 100 lat temu, na Rynku obecne było wojsko i przedstawiciele władz samorządowych. W rolę Józefa Piłsudskiego wcielił się Hieronim Apolinarski, który od wielu lat podczas różnych uroczystości odtwarza tę historyczną postać. Oddział kawalerii w barwach 17 Pułku Ułanów Wielkopolskich sformowała grupa rekonstrukcyjna Łukasza Hałupki z Grotnik w gminie Włoszakowice. W uroczystości uczestniczyły pododdziały z 1 leszczyńskiego dywizjonu przeciwlotniczego i 125 batalionu lekkiej piechoty z Leszna.

Po odegraniu hymnu państwowego i wciągnięciu flagi na maszt, dowódca wojska złożył Marszalkowi meldunek, a następnie poczty sztandarowe przedefilowały przed postacią Józefa Piłsudskiego. Dokładnie tak, jak było to 100 lat temu.

Historię wydarzeń sprzed stu lat przedstawił starosta leszczyński Jarosław Wawrzyniak. Głos zabrał również I Zastępca Prezydenta Miasta Leszna, Adam Mytych.

Opublikował: Lucyna Gbiorczyk kontakt: lgbiorczyk@leszno.pl ostatnia zmiana: 2021-12-28 14:00:15
0 Koszyk