Graficzny nagłówek podstrony
Aktualności 18 listopada 2020

Otwarte, piękne i bezpieczne (zdjęcia)

Schody wachlarzowe od strony parku

Z przejścia podziemnego przy Szkole Podstawowej nr 7 można już korzystać bez żadnych ograniczeń. Zdjęto właśnie ostatnie zabezpieczenia i płotki. Pasaż ten zupełnie zmienił oblicze: jest jasny, ładny, a co najważniejsze bezpieczny, bo zamontowano tam nowe oświetlenie i kilka kamer.

Remont przejścia trwał dłużej niż zaplanowano, z uwagi na szereg niespodziewanych prac, które należało wykonać. Nieprzewidziane wcześniej prace to m. in. skucie posadzek cementowych, dodatkowe rozbiórki, uszczelnienie powłoką hydroizolacyjną, zabezpieczenie rys i pęknięć, dodatkowe prace szpachlarskie, demontażowe, murarskie i pokrycie ścian warstwą antygraffiti. Wykonano i zamontowano nowe drzwi do przepompowni i nowe balustrady, przesunięto odpływy liniowe.

Na jednej ze ścian wykonano z płytek ceramicznych panoramę Leszna z 1650 roku wg ryciny Daniela Vettera. Vetter dotarł do Leszna z grupą Braci Czeskich i prowadził tu drukarnię. Był współpracownikiem Jana Amosa Komeńskiego i autorem pierwszego przewodnika turystycznego po Islandii.

W przejściu i dookoła niego wykonano całkowicie nowe oświetlenie i zamontowano monitoring. Zupełną nowością jest montaż mikrofonu i głośnika na jednym ze słupów kamery. Urządzenie pozwoli osobom monitorującym przejście słyszeć ewentualne głośne dyskusje i krzyki, a także wydawać ostrzeżenia czy polecenia. Dodatkowe dwa głośniki zamontowano w samym tunelu przejścia. Dzięki temu z pewnością podniesie się nie tylko komfort korzystających z podziemnego pasażu, ale przede wszystkim bezpieczeństwo jego użytkowników.

Opublikował: Lucyna Gbiorczyk kontakt: lgbiorczyk@leszno.pl ostatnia zmiana: 2020-11-23 12:02:08
0 Koszyk