Graficzny nagłówek podstrony
Aktualności 31 grudnia 2020

Nie krzywdźmy siebie i innych

Głowa psa

Prezydent Miasta Leszna apeluje, aby w noc sylwestrową i Nowy Rok nie używać petard, fajerwerków i innych materiałów pirotechnicznych. Chwila radosnej zabawy szybko może przerodzić się w groźny wypadek. Bywa też śmiertelna dla zwierząt domowych i dziko żyjących.

Niewłaściwe użycie sztucznych ogni co roku prowadzi do wielu groźnych wypadków. Rokrocznie do szpitalnych oddziałów ratunkowych trafiają w tym czasie poszkodowani z obrażeniami rąk, twarzy, z poparzeniami, czy nawet z amputacjami.

Poza tym hałas, jaki powodują sztuczne ognie i petardy jest źródłem niewyobrażalnego stresu dla zwierząt. I nie chodzi tu tylko o psy i koty nasze własne, czy u sąsiadów, ale również te wszystkie dziko żyjące stworzenia. Na przykład przerwanie snu u ptaków przez huk petard, w znakomitej większości funkcjonujących wyłącznie w dzień, to olbrzymi stres, panika, a nawet śmierć, bo ich małe serduszko tego nie wytrzymuje. Poza tym zrywając się do lotu i uciekając uderzają w szyby budynków, słupy, linie energetyczne albo stają się łatwym łupem kotów. O tragedię nietrudno, gdyż wystraszony ptak słabo widzi i zachowuje się jak lunatyk.

Stąd gorący apel: bawmy się bezpiecznie, nie krzywdząc ani siebie, ani swoich towarzyszy zabawy, ani innych czujących stworzeń.

Opublikował: Lucyna Gbiorczyk kontakt: lgbiorczyk@leszno.pl ostatnia zmiana: 2020-12-31 08:21:57
0 Koszyk