Graficzny nagłówek podstrony
Aktualności 05 kwietnia 2017

Młodzież dostanie Kontenery Kultury

Zdjęcie, Młodzież dostanie Kontenery Kultury

Jest duża szansa, że na terenie przy sali Ćwicznia Miejska w Lesznie staną Kontenery Kultury. To ma być miejsce spotkań dla ludzi młodych. Mają tam być organizowane koncerty, warsztaty, wystawy, ciekawe prelekcje i inne wydarzenia, które przyciągną zainteresowanych nie tylko z miasta, ale też z okolic.

O Kontenery Kultury walczyli radni Prawa i Sprawiedliwości. Nie pierwszy raz podnieśli ten temat na sesji Rady Miejskiej. Podczas czwartkowych obrad radny Adam Kośmider prezentował, jak mają wyglądać kontenery w Lesznie i jak działają one w innych miastach, m.in. w Poznaniu.

 - Kiedy podczas sesji budżetowej nasz projekt na Kontenery Kultury został odrzucony, docierały do nas głosy, że młodzież jest zawiedziona - mówił radny PiS.

- To nie jest tak, że my nie chcemy Kontenerów Kultury, ale trzeba patrzeć realnie na możliwości finansowe miasta. Każdy musi sobie odpowiedzieć na pytanie, czy nas na to stać - tłumaczył radny Lewicy Marek Ganowicz. I dodawał, że samorząd ma zadłużenie, które trzeba spłacać.

Z kolei były prezydent, a obecny radny Lewicy Tomasz Malepszy postulował, aby najpierw utwardzić teren przy Ćwiczni, bo teraz, zwłaszcza po deszczu, trudno jest tam dojechać na treningi czy zawody. Prowadząca do obiektu ulica Kustronia nie jest utwardzona.

- W tym roku wykonamy dokumentację modernizacji tej ulicy oraz budowy parkingu przy Ćwiczni na 120 miejsc - zapewniał prezydent Łukasz Borowiak.

Radny Lewicy Wojciech Rajewski proponował z kolei, aby projekt jeszcze raz omówić na komisji.

- Wierzę, że to miejsce wyzwoli moce twórcze młodych ludzi. Czegoś takiego nie ma w Lesznie, więc dobrze, żeby powstało - przekonywała radna PL 18 Hanna Kotomska.

Ustawienie Kontenerów Kultury i zagospodarowanie terenu wokół to będzie wydatek szacowany wstępnie na 550.000 zł. Póki co jednak z budżetu miasta nie są przeznaczone na to żadne pieniądze, bowiem radni na sesji przyjęli jedynie Miejski Program dla Młodzieży „Kontenery Kultury” na lata 2017-2022. Nie oznacza on automatycznie stawiania obiektów, ale otwiera drogę do ich budowy. Bo dzięki przyjęciu tego programu Kontenery Kultury będą wpisane do szerokiej rewitalizacji centrum miasta i jest szansa, że zostaną sfinansowane z innych środków niż budżet miasta, a ściślej mówiąc z pieniędzy Unii Europejskiej.

W ubiegłym roku samorząd Leszna zlecił socjologowi Markowi Wachowskiemu opracowanie strategii dla młodzieży. Dokument jest już gotowy. Będzie omawiamy na posiedzeniu Komisji Edukacji w poniedziałek, 10 kwietnia o godz. 17. 

Autor: lm

Opublikował: Bernadeta Klupś kontakt: bklups@leszno.pl ostatnia zmiana: 2017-04-05 07:49:30
0 Koszyk