Graficzny nagłówek podstrony
Aktualności 19 kwietnia 2019

MOPR szuka nowego miejsca dla seniorów

Zdjęcie, MOPR szuka nowego miejsca dla seniorów

Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Lesznie szuka miejsca na klub seniora na Zatorzu.

Dom Seniora nr 2 mieści się przy ulicy Pułaskiego. To miejsce wydawania obiadów i spotkań osób starszych.

Posiłki są dostarczane z Domu Seniora przy ulicy Korczaka. Odbierają je nie tylko osoby starsze, ale także opiekunki z Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie, które mają podopiecznych na Zatorzu. Dom Seniora przy ul. Pułaskiego jest także miejscem spotkań seniorów, którzy mogą tam ze sobą pobyć, obejrzeć program telewizyjny, napić się kawy lub herbaty.

- Budynek, w którym mieści się Dom Seniora numer 2 dzierżawimy od firmy Akwawit - mówi Donata Majchrzak-Popławska, dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie. - Budynek jest bardzo zniszczony i uważamy, że nie nadaje się do działalności, którą w nim prowadzimy. W miesiącach, gdy temperatury mocno spadały, musieliśmy czasowo zamykać placówkę. Pisaliśmy w tej sprawie do firmy Akwawit, ale nie ma mowy o modernizacji ogrzewania. My na pewno nie weźmiemy tego na swoje barki, bo budynek nie jest naszą własnością.

Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie rozpoczął poszukiwania nowego miejsca na Zatorzu, w którym mógłby powstać klub seniora, tym bardziej, że jest zapotrzebowanie na taką działalność. Znalezienie miejsce to nie takie łatwe zadanie. Na potrzeby klubu seniora potrzeba około 80 metrów kwadratowych, pomieszczenie powinno być na parterze.

- W Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, w ramach programu Senior +, będziemy się próbowali uzyskać dofinansowanie remontu i doposażenia klubu. Możemy starać się nawet o 200.000 złotych - tłumaczy D. Majchrzak-Popławska. - Zależy nam, by klub seniora był w pobliżu filii Miejskiej Biblioteki Publicznej, która mieści się przy ulicy Święciechowskiej, bo placówka jest otwarta na współpracę z seniorami.

Co jednak jeśli do czasu kolejnej zimy MOPR nie znajdzie pomieszczenie odpowiadające potrzebom klubu seniora? Czy będzie nadal wynajmował pomieszczenia od Akwawitu? A nawet jeśli znajdzie nowe miejsce, czy będzie można je od razu użytkować, bez konieczności remontów, tym bardziej, że jeśli ośrodek złoży wniosek do ministerstwa to dopiero jesienią. Rozstrzygnięcie konkursu to kolejne miesiące czekania.

- Nie zakładam czarnego scenariusza, wierzę, że w najbliższym czasie znajdziemy nowe miejsce dla klubu seniora - z optymizmem mówi dyrektor D. Majchrzak-Popławska.

Dyrektor dodaje, że MOPR chętnie utworzy klub seniora na Gronowie, bo taka potrzeba była zgłaszana. Najlepiej gdyby zgłosiło się stowarzyszenie gotowe poprowadzić taki klub.

- Forma klubów seniora się sprawdza, wiemy, że są one potrzebne. Jeśli chodzi o centrum miasta jest ono zabezpieczone w taką działalność. Chcemy skupić się na Gronowie, Zatorzu i Zaborowie. Seniorzy z tych części miasta nie przyjdą do klubu w centrum miasta, bo w swoich społecznościach czują się dobrze - dodaje dyrektor MOPR.

Opublikował: Lucyna Gbiorczyk kontakt: lgbiorczyk@leszno.pl ostatnia zmiana: 2019-04-24 08:52:37
0 Koszyk