Graficzny nagłówek podstrony
Aktualności 05 czerwca 2019

Leszno wolne od plastiku

Zdjęcie, Leszno wolne od plastiku

Ruszą prace nad opracowaniem programu "Leszno wolne od plastiku", którego celem będzie edukacja mieszkańców i zachęcanie ich do rezygnacji z używania plastikowych sztućców, naczyń, opakowań i torebek foliowych.

Pierwszy krok już został uczyniony. W Urzędzie Miasta nie podaje się wody w plastikowych butelkach. Na stole w gabinecie prezydenta Łukasza Borowiaka stoi szklana karafka. Magistrat zakupił właśnie 40 sztuk takich naczyń, w czwartek używali ich radni na sesji. 

    - Plastik stał się globalnym problemem i znakiem naszych czasów. A miał być alternatywą dla opakowań ze szkła i papieru - mówi Agnieszka Sochacka, inspektor ds. polityki społecznej i rodziny w Urzędzie Miasta Leszna. To ona przedstawiała radnym założenia "Leszna wolnego od plastiku".

Zgodnie z decyzją Unii Europejskiej plastikowych naczyń i opakowań można będzie używać tylko do roku 2021. Potem będą zakazane. Leszno chce się do tego przygotować, a nawet wybiec naprzód. Stąd też decyzja o opracowaniu programu, który ma przede wszystkim edukować. Ma przypominać mieszkańcom, że używanie foliówek, plastikowych kubków i sztućców przynosi ogromne szkody środowisku naturalnemu. To odpady, które się nie rozkładają, zaśmiecają ziemię lub zalegają w oceanach.

Do programu "Leszno wolne od plastiku" mają przystąpić jednostki i spółki miejskie, szkoły, przedszkola, instytucje podległe samorządowi.

Kampanie zachęcające do rezygnacji z plastiku prowadzi już kilka miast w Polsce. Wałbrzych, jako pierwszy w Polsce wprowadził całkowity zakaz używania plastikowych naczyń i sztućców w instytucjach miejskich i podczas imprez organizowanych przez miasto. Tak samo zrobiła niedawno Warszawa.

Autor: lm

Fot. Pixabay

Opublikował: Bernadeta Klupś kontakt: bklups@leszno.pl ostatnia zmiana:
0 Koszyk