Graficzny nagłówek podstrony
Aktualności 08 września 2016

Leszno jest przyjazne rowerzystom

Zdjęcie, Leszno jest przyjazne rowerzystom

Jest nam miło poinformować, że Miasta Leszno zdobyło certyfikat „Gmina Przyjazna Rowerzystom” w kategorii gminy miejskie od 50 do 100 tysięcy mieszkańców, w ogólnopolskim konkursie zainicjowanym przez Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze. Nagrodą jest możliwość bezpłatnego zaprezentowania naszego miasta na stoisku „Rowerem przez Polskę” podczas VII Międzynarodowych Targów Bike-Expo w Kielcach.

Konkurs miał na celu spopularyzowanie informacji o gminach, które w swoich działaniach uwzględniają potrzeby rowerzystów i promują aktywny wypoczynek na rowerach, tworzą rowerową infrastrukturę, inicjują lub wspierają organizowanie imprez rowerowych czy wydają rowerowe mapy i przewodniki. Konkurs to także okazja do promowania gmin „przyjaznych rowerzystom”, ale również do dostrzeżenia zaangażowania władz, lokalnych stowarzyszeń i aktywistów, działających na rzecz rozwoju turystyki w swoich okolicach.

Pod uwagę były brane zadania zrealizowane w 2015 i 2016 roku:  inwestycje w infrastrukturę turystyczną (szlaki, drogi dla rowerów, stojaki, punkty naprawy rowerów), promocja w postaci wydanych map, przewodników, aplikacji mobilnych, informacji na stronach gminy i innych portalach, popularyzacja turystyki rowerowej przez organizację cyklicznych imprez dla miłośników dwóch kółek, a także wskazanie konkretnych działań na rzecz mieszkańców i turystów związanych z propagowaniem bezpieczeństwa ruchu drogowego, w tym rowerzystów.

Miasto Leszno może się pochwalić 44 kilometrami tras rowerowych, ponad 1200 miejsc przy stojakach rowerowych (nie wliczając terenów spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych). Przez  miasto przebiega 10 szlaków rowerowych oraz jeden kulturalny o łącznej długości 56 kilometrów. Wśród innych działań jest wsparcie finansowe z budżetu Miasta Leszna organizacji i stowarzyszeń rowerowych a także szkół w ramach corocznego konkursu „Rowerowy konkurs dla szkół”. Ponadto leszczyński samorząd inwestuje w infrastrukturę rowerową, edukację cyklistów (wydanie broszury „Rowerem po Lesznie”) oraz ich bezpieczeństwo (wsparcie finansowe Komendy Miejskiej Policji dla zadania bezpłatnego znakowania rowerów). Nie można odmówić faktu, że przyznanie certyfikatu „Gmina przyjazna rowerzystom” Miastu Leszno jest efektem działań organizatorów imprez i rajdów rowerowych zarówno o zasięgu powiatowym, krajowym jak i międzynarodowym – w 2015 i 2016 roku uczestniczyło w nich łącznie blisko 19 tysięcy osób.

Wręczenie certyfikatów i wyróżnień odbędzie się w dniu 29 września 2016 roku podczas uroczystej gali VII edycji Międzynarodowych Targów Rowerowych Kielce Bike-Expo w Hotelu Binkowski.

Opublikował: Patryk Moryson kontakt: pmoryson@leszno.pl ostatnia zmiana: 2016-09-08 11:06:53
0 Koszyk