Graficzny nagłówek podstrony
Aktualności 09 września 2021

Kolejna para szopów w Mini ZOO (zdjęcia)

Szop pracz

Szopy znów zagościły w leszczyńskim Mini ZOO! Można je oglądać w zwierzyńcu od 7 sierpnia br.

31 lipca br. do Mini ZOO w Lesznie przyjęto z Ośrodka rehabilitacji dzikich zwierząt w Szczecinie 2 samce szopa pracza (Procyon lotor). Szopy trafiły tam jako 7 tygodniowe maluchy, które znaleziono na prywatnej działce koło Szczecina.

Przez pierwszy tydzień pobytu w leszczyńskim zwierzyńcu szopy były izolowane w domku, gdzie powoli przyzwyczajały się do nowego otoczenia i nowych opiekunów. Są już po pierwszych szczepieniach i zostały trwale oznakowane (zaczipowane). W momencie osiągnięcia dojrzałości płciowej, szopy zostaną wykastrowane. 

Dieta nowych lokatorów jest oparta  głównie na suchej i mokrej karmie dla psów. Poza tym będą miały dostęp do jabłek, gotowanych jaj, rodzynek i orzechów włoskich. Szopów – jak i innych zwierząt w leszczyńskim Mini ZOO – absolutnie nie wolno niczym dokarmiać! Ich dieta jest właściwie zbilansowana, nadzorowana przez weterynarza, a dokarmianie może im tylko zaszkodzić.

Celem obecności tego gatunku w leszczyńskim Mini ZOO jest także rola edukacyjna. Szop jest zwierzęciem, które łatwo się oswaja i po jego odpowiednim przygotowaniu może być wykorzystany do działalności edukacyjnej. Obecność tego gatunku ma na celu zwrócenie uwagi na negatywne skutki nieodpowiedzialnego wprowadzania do środowiska obcych gatunków (gatunki inwazyjne).

W październiku br. Miejski Zakład Zieleni Sp. z o.o., który opiekuje się Mini ZOO i mieszkającymi tam zwierzętami, planuje zorganizować konkurs na imiona dla szopów. Szczegóły dotyczące warunków konkursu zostaną podane w późniejszym terminie.

 

Opublikował: Lucyna Gbiorczyk kontakt: lgbiorczyk@leszno.pl ostatnia zmiana: 2021-09-09 14:01:56
0 Koszyk