Graficzny nagłówek podstrony
Aktualności 11 kwietnia 2017

Filateliści dla Leszna

Zdjęcie, Filateliści dla Leszna

Z okazji 470-lecia nadania Lesznu praw miejskich, leszczyńscy filateliści wydadzą pamiątkowy znaczek pocztowy. Ukaże się też specjalna karta pocztowa i koperta. Imprezami towarzyszącymi będą poczta balonowa i prezentacja walorów filatelistycznych.

Prawa miejskie zostały nadane Lesznu 30 kwietnia 1547r. przez Zygmunta Starego. Oryginalny akt lokacyjny nie zachował się z uwagi na liczne pożary miasta. W Archiwum Państwowym znajdują się natomiast grodzkie akta wschowskie, do których przywilej lokacyjny Leszna został wpisany 17 czerwca 1597r.

Na pamiątkowym znaczku widnieje panorama Leszna i balon z herbem naszego miasta. Ukaże się on w nakładzie 909 szt. (101 arkuszy po 9 znaczków). Kart pocztowych będzie 500 szt., a kopert 250 szt. Będzie także okolicznościowy stempel.

Poczta balonowa, którą leszczyńscy filateliści organizują już po raz 16, wystartuje 29 kwietnia. Przy dobrej pogodzie, balon wystartuje sprzed Stadionu im. Smoczyka – tłumaczy Lech Woźny, Prezes Polskiego Związku Filatelistów, Koło w Lesznie. - Jeśli będzie wietrznie, start planowany jest z miejsca gwarantującego bezpieczeństwo, czyli osłoniętego, np. gdzieś pod lasem. Bogdan Pawlicki, szef Leszczyńskiego Klubu Balonowego, który będzie pilotem tego wyjątkowego lotu na pewno sobie poradzi – dodaje L. Woźny.

Walory pocztowe zaprojektowali: Ryszard Sobkowiak, Sławomir Tomków i Lech Woźny. Dodatkowym wydawnictwem jest okolicznościowa broszura prezentująca kopie oryginalnego aktu nadania Lesznu praw miejskich wraz z jego tłumaczeniem oraz rysem historycznym tamtej epoki.

Wszystkie te walory i publikacje, a także te, wydane na 450-lecie nadania Lesznu praw miejskich, będą zaprezentowane w Ratuszu już 28 kwietnia i każdy będzie mógł się im przyjrzeć.

 

Opublikował: Lucyna Gbiorczyk kontakt: lgbiorczyk@leszno.pl ostatnia zmiana: 2017-04-11 12:42:07
0 Koszyk