Graficzny nagłówek podstrony
Aktualności 23 września 2016

Będą szczepienia dziewczynek

Strzykawka

Samorząd Leszna zdecydował się wznowić szczepienia dziewczynek przeciwko wirusowi, który może być przyczyną raka szyjki macicy. Akcja ruszy jeszcze w tym roku.

Przypomnijmy, że w latach 2010-2015 w Lesznie prowadzona była akcja szczepień przeciwko wirusowi HPV, który powoduje raka szyjki macicy - jednego z najczęściej występujących nowotworów u kobiet. Tak zdecydowali radni podejmując odpowiednią uchwałę.

W ciągu 6 lat ze szczepień skorzystało około 1800 młodych mieszkanek Leszna, z roczników 1999-2004.

Szczepionki, ich podawanie i akcję edukacyjną finansował w całości samorząd miasta.

Akcja zakończyła się w roku 2015 i nie była już kontynuowana. Dlaczego?

Po pierwsze dlatego, że z roku na rok liczba dziewczynek, które korzystały z programu była coraz mniejsza. W roku 2015 zaszczepiło się jedynie 45 procent 11-latek, dla których akcja była adresowana. Szczepienia nie były obowiązkowe. To rodzice lub opiekunowie decydowali, czy nastolatki do nich przystąpią.

Po drugie, wciąż nie ma jednoznacznych dowodów na to, że szczepionki są skuteczne, choć ostatnio pojawiły się badania, które mówią że tak - że kobiety, które będąc dziećmi zostały zaszczepione, teraz chorują zdecydowanie rzadziej.

Samorząd Leszna co roku w budżecie przeznacza pewną kwotę pieniędzy na profilaktykę. Dlatego też zdecydowano, że wznowione zostaną szczepienia przeciwko wirusowi HPV. Tak, jak w poprzednich latach mogą z nich skorzystać 11-latki, a więc dziewczynki urodzone w roku 2005. Mieszka ich w Lesznie 318.

W tym roku dziewczynki otrzymają dwie dawki szczepionki, w przyszłym roku jedną - informuje Agnieszka Sztor, naczelnik Wydziału Spraw Obywatelskich.

W tym roku program będzie kosztował miasto 55.100 zł, a w przyszłym 25.400 zł.

Wydział Spraw Obywatelskich wybierze firmę która dostarczy szczepionkę, a potem przychodnię, która będzie ją podawać. Do jej zadań będzie też należeć kampania informacyjna i edukacja rodziców i dziewczynek.       

Autor: Lm

Opublikował: Paulina Janowicz kontakt: pjanowicz@leszno.pl ostatnia zmiana:
0 Koszyk