Graficzny nagłówek podstrony
Kalendarz 01 października 2021

Wygnaniec ptaków

Miejscowość: Leszno
Miejsce: Biblioteka ratuszowa
Data rozpoczęcia: 2021-10-01 17:00
Data zakończenia: 2021-10-01 18:30
Organizator: Miejska Biblioteka Publiczna

Zdjęcie, Wygnaniec ptaków

- Słuchaj chwila jest ważna. Ubyły dwie wielkie kolumny literatury polskiej. Najwyższy czas, abyśmy skupili się w sobie i dali z siebie wybitne dzieła, na które czeka społeczeństwo. - Mówił Przyboś do Jalu Kurka po śmierci Żeromskiego i Reymonta. Marzył mu się rząd dusz i miejsce na literackim Parnasie. Wzorowy uczeń, chłopiec o ponadprzeciętnej wrażliwości, młody mężczyzna - poeta, który twórczość swoją niczym flagę rozpiął na firmamencie tradycji literackiej i awangardy. Poważny, budujący wokół siebie dystans. Pewny siebie i zadziorny. - Wyglądasz jakbyś kij połknął – mówili przyjaciele. O relacjach Przybosia ze środowiskiem literackim międzywojnia, jego pozycji po wojnie oraz gdzie w tej historii pojawiał się Tadeusz Różewicz i Stanisław Grochowiak. Również o poecie, w którego żyłach płynęła liryka, o chorym sercu, którego puls wyznaczał rytm słowa poetyckiego i o śmierci na literackim posterunku opowiedzą nasi kolejni goście cyklu Między Wierszami, biografowie i krytycy literaccy Katarzyna Wójcik i Radosław Romaniuk.

Zapraszamy na kolejne spotkanie z cyklu Między Wierszami pt. Julian Przyboś – wygnaniec ptaków, które odbędzie się 1 października 2021 roku o godz. 17:00 w Bibliotece Ratuszowej.

Spotkanie będzie transmitowane na żywo na profilu Facebook Miejskiej Biblioteki Publicznej w Lesznie, a towarzyszyć mu będzie obecność symultanicznej tłumaczki języka migowego - Ewy Gano ze Stowarzyszenia Pomocy Osobom Niesłyszącym SPON.


Projekt Między Wierszami to literacki spacer po kafejkach tętniących artystycznym klimatem. Z kawiarenki w Bibliotece Ratuszowej udamy się do kawiarni „Mała Ziemiańska”, „Pod Picadorem”, czy Kawiarni „Kresy” na Nowym Świecie. Podejrzymy, co słychać u Skamandrytów tudzież u innych sławnych polskich poetów. W przyjemnym kawiarnianym klimacie będzie można wysłuchać rozmowy biografów i znawców twórczości m.in. Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego, Juliana Przybosia, Jana Lechonia, Kazimierza Wierzyńskiego, Cypriana Kamila Norwida, Zbigniewa Herberta czy Stanisława Grochowiaka. Będzie to opowieść pełna anegdot, ciekawostek, a może nawet przełomowych odkryć. Troszeczkę jakby w plotkarskim klimacie ściągniemy poetów z literackiego Parnasu, chcąc przybliżyć ich i oswoić z słuchaczami. Kto wie może po takim spotkaniu niejeden z nich okaże się dla Państwa bliskim znajomym?


Katarzyna Wójcik - doktorantka literaturoznawstwa na Uniwersytecie Jagiellońskim. Zawodowo zajmuje się redakcją książek i dziennikarstwem literackim. Współpracuje między innymi z „Nowymi Książkami”, „Toposem”, „Twórczością” i „Wydawcą”. Współprowadzi z Jarosławem Jakubowskim program literacki „Gadające Głowy” w TVP Bydgoszcz.

Radosław Romaniuk – literaturoznawca, eseista, edytor, doktor nauk humanistycznych. Autor tomu szkiców poświęconych myśli filozoficzno-religijnej Lwa Tołstoja Dramat religijny Tołstoja (2004), zbioru esejów biograficznych One (wyd. 1 2006, wyd. 2 2014) oraz dwutomowej książki Inne życie. Biografia Jarosława Iwaszkiewicza (t. 1 2012, t. 2 2017). Opracował edytorsko dziesięć książek – dzienników, esejów, listów, przekładów poetyckich i wierszy Jarosława Iwaszkiewicza, Konstantego A. Jeleńskiego i Czesława Miłosza. Publikuje podcast „Pełnia Literatury”. Nocny podcast literacki.

Spotkanie jest częścią projektu pn. Między Wierszami dofinansowanego w ramach Programu Promocja Czytelnictwa ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

0 Koszyk