Metamorfoza oddziałów szpitala w Lesznie dzięki funduszom z KPO

Dodano 13 maja 2026

W Wojewódzkim Szpitalu Wielospecjalistycznym im. dr. Jana Jonstona w Lesznie równocześnie trwają szeroko zakrojone prace modernizacyjne na kilku oddziałach. Skala inwestycji należy do największych w historii placówki i możliwa jest dzięki środkom pozyskanym z Krajowego Planu Odbudowy, Funduszy Europejskich dla Wielkopolski oraz innych programów zewnętrznych. Organem prowadzącym dla szpiala w Lesznie jest Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego, ale regularne wsparcie placówka otrzymuje też od samorządu Leszna. 

Od kilku miesięcy w szpitalu trwa modernizacja oddziałów i rozwój nowoczesnej diagnostyki. Kompleksowa modernizacja obejmuje oddziały chirurgiczny, urologiczny, ginekologiczny oraz onkologiczny. Odnowiony został także Zakład Radiologii. Zakończenie prac planowane jest na czerwiec 2026 roku. Celem inwestycji jest poprawa jakości świadczonych usług medycznych, zwiększenie bezpieczeństwa pacjentów oraz stworzenie nowoczesnych i bardziej komfortowych warunków leczenia.

W ramach projektu pn. „Rozwój nowoczesnej opieki wysokospecjalistycznej, onkologicznej poprzez modernizację infrastruktury Wojewódzkiego Szpitala Wielospecjalistycznego im. dr. Jana Jonstona w Lesznie”, realizowanego ze środków Krajowego Planu Odbudowy, którego wartość wynosi 83 594 795,07 zł, w 2025 roku dostarczono nowoczesny sprzęt i wyposażenie medyczne dla wielu oddziałów oraz pracowni szpitalnych.

Zakupiono m.in. łóżka szpitalne dla oddziałów onkologicznych, chirurgicznych i intensywnej terapii, aparaty do podciśnieniowej terapii ran, nowoczesne ultrasonografy, rezonans magnetyczny, wyposażenie centralnego bloku operacyjnego, systemy obrazowania i diagnostyki, sprzęt dla oddziału urologii oraz ginekologii, a także rozbudowano system HIS.

Wśród zakupionego sprzętu znajduje się nowoczesny rezonans magnetyczny służący m.in. do badań serca – jeden z zaledwie trzech takich aparatów w całej Wielkopolsce. To urządzenie dostępne dotąd głównie w najbardziej wyspecjalizowanych placówkach medycznych.

Dzięki środkom zewnętrznym realizowany był również projekt modernizacji i rozwoju poradni specjalistycznych oraz ośrodka rehabilitacji kardiologicznej. W jego ramach zakupiono nowoczesny sprzęt diagnostyczny, w tym ultrasonografy, echokardiograf oraz system holterowski.

Szpital kontynuował także projekty związane z rozwojem infrastruktury cyfrowej i e-zdrowia, obejmujące rozbudowę systemów zarządzania informacją medyczną oraz poprawę bezpieczeństwa cyfrowego placówki.

W 2025 roku lecznica pozyskała również środki na zakup sprzętu do diagnostyki patomorfologicznej, wyposażenia w ramach Programu Ochrony Ludności i Obrony Cywilnej, a także na modernizację infrastruktury wykorzystywanej w opiece kardiologicznej.

Łączna wartość pozyskanego w 2025 roku dofinansowania ze środków zewnętrznych wyniosła 124 526 878,90 zł, co stanowi rekordowy poziom wsparcia inwestycyjnego dla szpitala.

Miasto Leszno regularnie wspiera rozwój szpitala we współpracy z Urzędem Marszałkowskim Województwa Wielkopolskiego, będącym organem prowadzącym placówkę. W najbliższym czasie z budżetu miasta przekazane zostanie kolejne 500 tysięcy złotych na wsparcie oddziału neurologii.