Poszukiwani statyści do filmu

Dodano 2022-09-14 12:12:34 Rok 2022 jest w Lesznie Rokiem Leona Rozpendowskiego. W tym roku przypada bowiem 125. rocznica jego urodzin i 50. rocznica śmierci. Przy okazji powstającego dokumentu o postaci Leona Rozpendowskiego, powstanie krótkometrażowy film, opowiadający o wydarzeniach z października 1939.

Rozstrzelanie dwudziestu znamienitych mieszkańców Leszna wywarło ogromne wrażenie na wszystkich zgromadzonych na Placu Kościuszki. Również na artyście malarzu Leonie Rozpendowskim, który był świadkiem tej zbrodni. Giniemy za Polskę podkreślał jeden z rozstrzelanych - Bolesław Karpiński.  Znany i lubiany nauczyciel. 

Niesamowicie ważne dla naszego miasta chwile, chcemy uchwycić w obrazie, w krótkim filmie razem z grupą rekonstrukcyjną  pani Anity Plumińskiej Mieloch z Zespołu Szkół Kryptologów Poznańskich w Luboniu.


Sceny będą kręcone w Pałacu Sułkowskich, w budynku aresztu i na Placu Kościuszki w Lesznie w sobotę 24 września 2022 już od godziny 7 rano.

Poszukiwani są pełnoletni statyści, do odgrywania roli mieszkańców Leszna, którzy 21 października 1939 roku byli świadkami tych tragicznych wydarzeń. Statyści powinni mieć stroje nawiązujące do tamtego czasu.

Zgłoszenia chętnych przyjmuje Konsultant Stylistyczny Patryk Kamiński patrykkam2000@gmail.com.

Scenariusz powstał na podstawie książki "Leszno w cieniu swastyki" i na podstawie wspomnień rodziny Leona Rozpendowskiego.

 

autor: Leszek Szabłowski