Graficzny nagłówek podstrony
Utrudnienia w ruchu 02 lipca 2020

Remont Estkowskiego - po co?

Nawierzchnia ul. Estkowskiego jest już częściowo sfrezowana

W ubiegłym tygodniu rozpoczął się remont ulicy Ewarysta Estkowskiego, na odcinku od Ronda Roszarnia do skrzyżowania z Alejami Konstytucji 3 Maja. Wyłączona z ruchu jest północna część jedni - po stronie osiedla Przyjaźni. I tak będzie przez dwa miesiące, a potem roboty przeniosą się na nitkę południową - przy garażach i także potrwają dwa miesiące.

Wielu mieszkańców Leszna pyta, dlaczego ulica Estkowskiego jest remontowana, skoro jej stan techniczny nie budził większych zastrzeżeń. Przebudowa powoduje spore utrudnienia w ruchu, bo większość kierowców przeniosła się teraz na ulicę Kąkolewską. W godzinach szczytu na północnej nitce Kąkolewskiej tworzą się korki i ciężko jest płynnie przejechać samochodem odcinek od Ronda Grzybowo do skrzyżowania z Alejami Konstytucji 3 Maja przy kościele św. Antoniego.

Zatem dlaczego Estkowskiego jest w przebudowie?

Ulica Estkowskiego jest częścią 7-kilometrowego odcinka drogi krajowej nr 12 przebiegającego przez miasto Leszno. Obecnie trwa jego przebudowa, na którą samorząd otrzymał dofinansowanie z Unii Europejskiej w wysokości aż 85 procent kosztów kwalifikowalnych. Warunkiem otrzymania dotacji była modernizacja całego odcinka DK 12 - od ul. Szybowników, przez wiadukt Grota-Roweckiego, Aleje Jana Pawła II, ul. Estkowskiego, ul. Unii Europejskiej i ul. Kąkolewską do granic miasta. Cała DK 12 po remoncie musi spełniać odpowiednie parametry dróg krajowych dotyczące wytrzymałości nawierzchni. Stąd też konieczność wzmocnienia ulicy Estkowskiego i przez to właśnie odbywa się jej remont. 

 

Autor: Lm

Opublikował: Lucyna Gbiorczyk kontakt: lgbiorczyk@leszno.pl ostatnia zmiana: 2020-07-03 13:25:16
0 Koszyk