Graficzny nagłówek podstrony
Kalendarz 05 grudnia 2019

Leszno – Kolędy i Pastorałki

Miejscowość: Leszno
Miejsce: Muzeum Okręgowe w Lesznie, Ratusz Leszczyński
Data rozpoczęcia: 2019-12-05 17:15
Data zakończenia: 2019-12-22 16:00
Organizator: Stowarzyszenie "Z muzyką do Ludzi", Muzeum Okręgowe w Lesznie

Zdjęcie, Leszno – Kolędy i Pastorałki

Stowarzyszenie „Z muzyką do Ludzi”, Muzeum Okręgowe w Lesznie oraz Miasto Leszno zapraszają na cykl spotkań warsztatowych o charakterze świątecznym. Ich hasłem wiodącym będzie wspólne, wielokulturowe śpiewanie kolęd i pastorałek. Podczas warsztatów uczestnicy będą mieli możliwość poznać i wspólnie zaśpiewać najstarsze staropolskie arcydzieła, które na stałe wpisały się do kanonu pieśni przekazywanych z pokolenia na pokolenie.

Podejmowane będą tematy związane z najstarszymi kolędami, tradycjami adwentowymi, czy znaczeniem słowa kolęda. Goście będą mieli możliwość poznać historię pieśni świątecznych, a także podejmą próbę wspólnego śpiewu. Zwieńczeniem warsztatów będzie koncert finałowy, okraszony świątecznym poczęstunkiem.
Warsztaty prowadzić będzie Jan Gołaski, kantor i autor śpiewników specjalizujący się w chorale gregoriańskim, śpiewie tradycyjnym i staropolskiej polifonii. Za współtworzenie liturgii dominikańskich mszy roratnich, zwłaszcza w zakresie chorału gregoriańskiego, został w 2018 r. odznaczony medalem „Optime Merito Archidioecesis Posnaniensis”.
Tematyka warsztatów uwzględnia takie zagadnienia jak:
- Adwent i najstarsze kolędy
- Pastorałki Jana Żabczyca
- Muzyka klasztoru Panien Benedyktynek w Staniątkach
- Kantyczki - kolędy karmelitanek z Krakowa (XVIII w.)
Podczas koncertu zespół tworzyć będą:
Katarzyna Hołysz – sopran, kwartet dęty w składzie: Ewa Biały – flet, Piotr Maćkowiak – obój, Dariusz Orłowski – klarnet, Leszek Marszałek – fagot.
Na warsztaty zapraszamy do budynku głównego Muzeum Okręgowego w Lesznie (pl. J. Metziga 17), w trzy grudniowe czwartki – 5.12, 12.12, 19.12 – zawsze o godzinie 17.15. Z kolei koncert finałowy odbędzie się w leszczyńskim Ratuszu w niedzielę 22.12 o godzinie 16.00. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest wolny.

0 Koszyk