Graficzny nagłówek podstrony
Kalendarz 26 kwietnia 2022

Lekcja malarstwa profesora Ballarina. Ars longa, vita brevis

Miejscowość: Leszno
Miejsce: dawna synagoga, ul. G. Narutowicza 31
Data rozpoczęcia: 2022-04-26
Data zakończenia: 2022-06-05

Plakat wydarzenia z namalowaną baletnicą

Wystawa malarstwa Wilhelma Ballarina (1894 – 1978) jednego z najbardziej interesujących artystów tworzących w Lesznie w latach dwudziestych i trzydziestych XX wieku.

Po studiach artystycznych, w 1917 roku podjął pracę w leszczyńskim gimnazjum jako profesor rysunku. Artysta przez całe dwudziestolecie międzywojenne związany był z Lesznem, gdzie aż do wybuchu drugiej wojny światowej uczył podstaw malarstwa. Bardzo często wystawiał swoje prace i czynnie uczestniczył w życiu artystycznym miasta. Zgromadzona kolekcja obejmuje prace wykonane w Lesznie na przestrzeni lat trzydziestych i połowy czterdziestych XX wieku. Wystawa prezentuje portrety, kompozycje figuralne, obrazy o tematyce religijnej, krajobrazy miejskie, architekturę, wykonane najczęściej akwarelą ale też pastelami, kredką czy farbami olejnymi. Wystawie towarzyszy katalog.

Wilhelm Ballarin to malarz, którego prace znajdują się m.in. w zbiorach Muzeum Okręgowego w Lesznie. Zgromadzone obrazy autorstwa Ballarina zostaną zaprezentowane na nowej wystawie czasowej. 

Wystawa adresowana jest do szerokiego grona odbiorców, w tym przede wszystkim sympatyków sztuki oraz miłośników Leszna i regionu. Będzie dostępna dla zwiedzających w terminie od 26.04.2022 – 5.06.2022 w dawnej synagodze, przy ul. G. Narutowicza 31 w Lesznie.

Opublikował: Bernadeta Klupś kontakt: bklups@leszno.pl ostatnia zmiana:
0 Koszyk