Wiatrak będzie tętnić życiem. O Ratusz powalczymy.

Dodano 2018-02-12 10:02:13 Miasto otrzyma 600 tysięcy złotych na translokację i remont zabytkowego wiatraka z 1705 roku . Dotację przyznało Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Drugi wniosek – na remont elewacji ratusza – nie otrzymał dofinansowania, jednak jeszcze w tym tygodniu planowane jest odwołanie się od tej decyzji.

Według danych z rejestru zabytków wiatrak został wzniesiony w 1705 r. Potwierdza to data umieszczona na jednym z zastrzałów kozła. Wg lokalnej tradycji wiatrak został przeniesiony w obecne miejsce z m. Sława. W obecnej lokalizacji użytkowany był do połowy lat 80. XX w. W jego wnętrzu zachowały się wszystkie urządzenia, które są świadectwem rozwoju techniki młynarskiej od pocz. XVIII do poł. XX w.

Urządzenia są w większości sprawne, niektóre jednak wymagają napraw i konserwacji. Planowane na 2018 rok prace  będą pierwszymi po ponad 30 latach.

 

W obecnym miejscu wiatrak jest zagrożony dewastacją lub całkowitym zniszczeniem. W trosce o jego zachowanie, obecni właściciele  postanowili go oddać na cele społeczne Miastu.

Wiatrak umiejscowiony w nowej lokalizacji (teren Zespołu Szkół Rolniczo-Budowlanych w Lesznie /teren Pracowni Ćwiczeń Praktycznych/) po zakończeniu inwestycji zostanie ponownie uruchomiony i udostępniony na cele społeczne. Obiekt ma pełnić funkcje muzealne oraz edukacyjne.Szkoła posiada już przygotowaną ścieżkę edukacyjną i tradycyjny piec chlebowy. Program użytkowy zakłada prezentacje techniki młynarskiej z lat 1880-1980. Przy Wiatraku będą organizowane także pokazy i wystawy.

Drugi wniosek samorządu, na remont ratusza, nie uzyskał dofinansowania. Miasto napisze odwołanie jeszcze w tym tygodniu. Zabrakło 2,5 punktu (wniosek uzyskał 67,5, od 70,00 przyznawano dofinansowanie).

Leszczyński Ratusz należy do grupy najważniejszych budynków Leszna. Jego znaczenie w historii miasta Leszna jest niepodważalne. Obecny stan elewacji wymaga niezwłocznego przeprowadzenia remontu.

Planowane prace byłbyby pierwszymi tak poważnymi, po pracach konserwatorsko budowlanych przeprowadzonych w latach 90. XX wieku.