Graficzny nagłówek podstrony
Aktualności kultura 24 sierpnia 2020

Wspomnienia profesora Waszyńskiego

Okładka książki ze zdjęciem prof. Waszyńskiego

Takiej książki na leszczyńskim rynku wydawniczym jeszcze nie było! „Droga do asklepiejonu”, wspomnienia prof. Edmunda Waszyńskiego, to najnowsze wydawnictwo Miejskiej Biblioteki Publicznej. Asklepiejon w mitologii greckiej oznacza świątynię zdrowia. Publikacja, która już za moment trafi do rąk czytelników, jest autobiografią nestora leszczyńskich ginekologów, człowieka który wyznaczał kierunki rozwoju oddziału położniczo-ginekologicznego i przyjął na świat rzeszę mieszkańców naszego miasta oraz regionu. Jej premiera odbędzie się 9 września br. o godz. 17:00 w Miejskim Ośrodku Kultury w Lesznie.

Od dramatycznego dzieciństwa do profesora – tak w skrócie podsumować można drogę życiową Edmunda Waszyńskiego. Książka jest bardzo osobistym zapisem zdarzeń, ale też opowieścią o ludziach i zmieniającym się Lesznie. Widzimy miasto najpierw oczami kilkuletniego chłopca. Nasączone magią i liryzmem wspomnienia ożywają w blasku lamp gazowych, w dźwiękach kasy na korbkę, w słodkim aromacie unoszącym się z fabryki cukierków. Czas beztroski kończą najtragiczniejsze wydarzenia dzieciństwa – śmierć matki i okupacja.

Jak potoczyły się losy przyszłego profesora? Autor wraca do lat szkolnych, wspomina harcerstwo, które było wielką przygodą, studia medyczne, trudne życiowe wybory, w końcu pytanie zadane mu przez szwagra, które zaważyło na całym dalszym życiu: Dlaczego nie w Lesznie?

Ciekawe, okraszone wieloma anegdotami i przemyśleniami, są opowieści z lat spędzonych w leszczyńskim szpitalu - od wolontariatu po ostatnią operację, ostatni dyżur… Z wielkim szacunkiem Edmund Waszyński pisze o swoich mistrzach, z serdecznością o uczniach. W tle zdarzeń - historia Leszna i Polski.

„Droga do asklepiejonu” to książka bardzo wartościowa, pięknie napisana, którą czyta się z zapartym tchem. Wyłania się z niej obraz człowieka wszechstronnego, zafascynowanego medycyną, oddanego nauce, zainteresowanego historią i poezją, którego aktywność nie kończy się wraz z przejściem na emeryturę. Publikacja dofinansowana została ze środków Urzędu Miasta Leszna.

Edmund Waszyński

Urodził się w Lesznie w 1929 roku, tu też uczęszczał do szkoły podstawowej i średniej. Studia lekarskie odbył w Akademii Medycznej we Wrocławiu w latach 1952-1958. W czasie studiowania był asystentem w Zakładzie Anatomii Patologicznej. Od roku 1959 nieprzerwanie związany z oddziałem położniczo-ginekologicznym szpitala w Lesznie. W latach 1979-2000 był ordynatorem tego oddziału. W roku 1994, równolegle z ordynaturą w Lesznie, objął kierownictwo Zakładu Humanistycznych Nauk Lekarskich w Akademii Medycznej we Wrocławiu. Wykładał historię medycyny, etykę lekarską i propedeutykę medycyny. W roku 1985 uzyskał stopień naukowy doktora habilitowanego nauk medycznych, a w roku 1999 otrzymał z rąk Prezydenta RP tytuł naukowy profesora. Członek wielu towarzystw naukowych krajowych i zagranicznych. Autor kilku książek medycznych i ponad 150 publikacji naukowych. Jest członkiem Honorowym Polskiego Towarzystwa Lekarskiego i Towarzystwa Historii Medycyny i Farmacji.

 

Opublikował: Lucyna Gbiorczyk kontakt: lgbiorczyk@leszno.pl ostatnia zmiana: 2020-08-24 12:46:36
0 Koszyk