Graficzny nagłówek podstrony

Szlaki piesze

Para na specerze w lesie

Region Leszczyński posiada doskonałą ofertę dla wszystkich amatorów turystyki pieszej. Niezwykłe walory przyrodnicze okolic zachęcają do aktywnego wypoczynku na łonie natury. Malownicze łąki, piękne lasy, czyste jeziora będą stanowiły doskonałe warunki do uprawiania turystyki pieszej. Wszyscy, którzy szukają odpoczynku od miejskiego zgiełku, którzy chcą pooddychać świeżym powietrzem, podziwiać niezwykłe krajobrazy, obserwować różnorodność gatunków roślin i zwierząt z pewnością znajdą tu dla siebie wiele możliwości spędzania czasu wolnego. Dodatkową atrakcją są zabytki architektury, które na trasach można podziwiać. Sieć opisanych i oznakowanych szlaków może służyć zarówno do tradycyjnej turystyki pieszej jak i do uprawiania nordic walking.

Szlaki na południe od Leszna

Szlaki na północ od Leszna

Nordic Walking

Leśne ścieżki dydaktyczne

 

Na południe od Leszna

1. Szlak zielony
Leszno – Kąkolewo – Pawłowice – Robczysko – Lubonia – Oporówko – Oporowo – Czarkowo – Rokosowo
Długość trasy: 36 km

2. Szlak niebieski
Kąkolewo – Pawłowice - Lubonia – Śmiłowo – Poniec
Długość trasy: 19 km

3. Szlak niebieski
Leszno – Leśniczówka Nowy Świat – Rydzyna – Kłoda – Tarnowa Łąka
Długość trasy: 27 km

Szlaki piesze wytyczone na południe od Leszna przebiegają przez urozmaicone tereny, o malowniczych widokach. Oprócz przyrody na tych szlakach na uwagę zasługują wyjątkowej klasy zabytki architektury. W Pawłowicach (1,2) warto zatrzymać się przy klasycystycznym zespole pałacowym zbudowanym dla Maksymiliana Mielżyńskiego w latach 1779-1783. W Rokosowie (1) warto obejrzeć zamek zbudowany w połowie XIX wieku w stylu gotyku romantycznego według projektu architekta Fryderyka Stullera dla hr. Józefa Mycielskiego. Zamek w Rydzynie (3), zbudowany w końcu XVII w. na murach zamku gotyckiego z pierwszych lat XV wieku, był siedziba rodu leszczyńskich, z którego wywodził się Stanisław Leszczyński, dwukrotny król Polski.

Będąc w Oporowie (1) warto zwrócić uwagę na kościół z 1640 roku, z murami wykonanymi z muru pruskiego, a także dwór Morawskich, z początku XIX w. otoczony pięknym parkiem krajobrazowym. Nie można tez zapominać o samym Lesznie (1), w którym uwagę przyciągają leżące na wyznaczonych szlakach: najpiękniejszy barokowo klasycystyczny ratusz w Wielkopolsce, kościół pw. św. Krzyża, czy dąb Bolek będący pomnikiem przyrody. Ci, którzy chcą w Lesznie spędzić więcej czasu mogą zwiedzić miasto korzystając z wyznaczonych tras „Leszno miasto wielu religii” i „Leszno – prywatne miasto Leszczyńskich i Sułkowskich”

Na północ od Leszna

1. Szlak żółty
Leszno – Trzebania – Stanisławówka- Grodzisko – Górzno – Bojanice - Siemowo - Kosowo
Długość trasy: 31 km

2. Szlak żółty
Lgiń – Radomyśl – Wijewo – Brenno – Wieleń – Kaszczor
Długość trasy: 16 km

3. Szlak niebieski
Kaszczor – Wieleń – Olejnica – Górsko - Dominice – Boszkowo – Ujazdowo – Włoszakowice – Jezierzyce Kościelne - Krzycko Wielkie – Smyczyna – Leśniczówka Błotkowo – Górka Duchowna – Klonówiec – Leszno
Długość trasy: 63 km

4. Szlak czarny
Olejnica – rezerwat „Torfowisko nad jez. Świętym” - Przemęt – Perkowo - Błotnica
Długość trasy: 12 km

5. Szlak żółty
Boszkowo – Dominice – Starkowo – Boszkowo – Charbielin – Grotniki – Włoszakowice
Długość trasy: 22 km

6. Szlak niebieski
Zapora Wonieść – Wonieść – Jezierzyce – Witosław – Drzeczkowo – Osieczna - Kąkolewo
Długość trasy: 29 km

Szlaki piesze znajdujące się na północ od Leszna to w głównej mierze trasy atrakcyjne przyrodniczo. Wiodą przez malownicze łąki, piękne lasy, pośród czystych jezior.

Zwolennicy spędzania czasu wolnego na łonie natury z pewnością znajdą tu dla siebie wiele atrakcji. Warto zwrócić uwagę na rezerwat „Torfowisko nad Jeziorem Świętym” (4). Zachowane torfowisko przejściowe, z typową dla niego roślinnością, otoczone jest wałami piaszczystymi, porosłymi borami sosnowymi. Występuje tu wiele interesujących gatunków roślin, między innymi rosiczka owadożerna. Gratką dla przyrodników będzie również spacer wzdłuż zbiornika Wonieść (6), którego długość to blisko 13 km. Jego otoczenie stanowią lasy, łąki i pola. Do tej pory na terenie zbiornika stwierdzono występowanie ponad 250 gatunków ptaków, spośród których aż 140 się na nim gnieździ.

Ze względu na takie bogactwo gatunkowe zbiornik został uznany za ostoję ptaków, ważną w skali europejskiej. W inny nastrój wprowadzą nas zabytki, które na tych szlakach również, poza bogactwem natury, się znajdują. Na szczególne uznanie zasługują kościoły pocysterskie - w Przemęcie (4), Wieleniu (2,3) i Kaszczorze (2,3)oraz sanktuarium maryjne w Górce Duchownej (3) z łaskami słynącym obrazem.

Nordic Walking

Formą aktywności zdobywającą coraz większą popularność w regionie jest Nordic Walking - skandynawski marsz połączony z techniką odpychania się od podłoża za pomocą specjalnych kijków. Jest to forma aktywności ruchowej, którą może uprawiać każdy bez względu na wiek i poziom sprawności. Marsz z kijkami to świetna okazja aby pobyć razem na łonie natury i poprawić swoją kondycję.

Pierwsza oznakowana trasa do nordic walkingu w regionie leszczyńskim wytyczona została w bardzo pofałdowanym terenie w lesie pomiędzy Grzybowem a Trzebanią. Jej początek znajduje się naprzeciw parkingu przy cmentarzu komunalnym, na wysokości przejścia dla pieszych. Oznakowana została znakiem w kolorze niebieskim, przedstawiającym postać z kijkami. Po przejściu około 500 metrów dochodzimy do miejsca, gdzie znak przedstawiający niebieskie kółko na białym tle wyznacza on początek i koniec liczącej 5200 metrów pętli. Pokonanie trasy przy intensywnym marszu zajmuje około 90 minut.

Trasa wokół Jeziora Górznickiego - 3,5 km - oznakowana.

Pawłowice - trasa rozpoczyna się i kończy przy Zespole Szkół w Pawłowicach, gdzie przyjezdni mogą zaparkować samochody.
Miłośnicy nordic walking przechodzą w kierunku Granicznika, następnie Małego Dworu i wracają w okolice szkoły. Długość ścieżki wynosi 6,8 km.

Leśne ścieżki dydaktyczne

Olejnica
Tam gdzie rosną rosiczki
Długość trasy: 7,5 km

Szlak prowadzi przez Przemęcki Park Krajobrazowy, jeden z najciekawszych fragmentów krajobrazu polodowcowego w Wielkopolsce, na terenie którego znajduje się ponad 20 jezior o łącznej powierzchni 344 ha. Większość z nich leży pośród łąk i torfowisk i częściowo otoczona jest lasami. Wycieczkę rozpoczynamy w Olejnicy. Tu zaczyna i kończy się ścieżka dydaktyczna biegnąca brzegami jezior Olejnickiego i Radomierskiego. Jej długość wynosi 7,5 km, a w najciekawszych miejscach zlokalizowano 11 stanowisk z dużymi tablicami informacyjnymi i wiele małych tablic opisujących gatunki drzew i krzewów. Wejście na ścieżkę oznaczone jest tablicą informacyjną z wiadomościami ogólnymi i mapką trasy, a cała ścieżka oznakowana jest żółtymi strzałkami na drzewach.

Karczma Borowa
Życie lasu z bliska
Długość trasy: 9,5 km

Wycieczka zaczyna się i kończy w okolicy Karczmy Borowej. Długość trasy wynosi 9,5 km. Możliwe jest jednak dostosowanie jej do własnych możliwości i skrócenia do 5,3 km lub do 2,6 km. Na trasie umiejscowiono 13 stanowisk opisowych oraz omówiono kilkanaście gatunków drzew i krzewów. Dodatkowo urządzono 4 miejsca wypoczynku wyposażone w ławy i stoły. Atrakcją dla najmłodszych jest usytuowany na początku trasy ścieżki plac zabaw dla dzieci. W terenie ścieżka oznaczona jest białymi strzałkami.

Krzyżowiec
Leśniczówka Krzyżowiec – Mścigniew – Leśniczówka Krzyżowiec
Długość trasy: 12 km

Szlak przebiega przez teren dwóch leśnictw Krzyżowiec i Mścigniew. Na trasie znajduje się 5 przystanków, na których zlokalizowane są tablice informacyjne. Przy leśniczówce Krzyżowiec warto obejrzeć arboretum, a na trasie lipę o obwodzie 340 cm, będącą pomnikiem przyrody. W połowie trasy znajduje się wigwam, w którym można odpocząć. W terenie trasa oznakowana jest zielonymi strzałki.

Opisane leśne ścieżki dydaktyczne mogą służyć zarówno jako szlaki piesze, jak i trasy rowerowe.

Opublikował: Konrad Andrzejewski kontakt: kandrzejewski@leszno.pl ostatnia zmiana:
0 Koszyk