Graficzny nagłówek podstrony

Szlaki konne

Para przygląda się galopującym koniom


Region leszczyński to wymarzona okolica dla entuzjastów jazdy konnej. Malownicze tereny, bogactwo zabytków, urokliwych miejsc wartych obejrzenia, kompleksowa oferta ośrodków jeździeckich, tworzą odpowiednią ofertę dla osób chcących spędzić wolny czas w siodle.

Szlak Konny Króla Stanisława

Oznakowane szlaki konne w gminie Przemęt

Szlak Konny Króla Stanisława

Patronem szlaku jest Stanisław Leszczyński, król Polski, książę Lotaryngii i Baru. Ziemie, przez które szlak ten prowadzi należały do rodziny Leszczyńskich od średniowiecza niemal do połowy XVIII w. Leszno, główne miasto regionu było ich chlubą, zasłużenie w XVI wieku nazywano je "Atenami północy". Wszak mieszkał w nim i tworzył swe dzieła pedagogiczne sławny Jan Amos Komenski. Jego uczniowie byli nauczycielami Stanisława.

Stanisław Leszczyński wyniesiony został na tron Polski podczas wielkiej wojny północnej przez szwedzkiego króla i wojownika Karola XII. Po klęsce swego protektora na wiele lat opuścił ojczyznę. Przebywał wraz z rodziną w Kristianstadt w Skanii, następnie w należącym do Szwecji Księstwie Dwóch Mostów (Zweibrücken) w Nadrenii Palatynacie. Po śmierci Karola XII osiadł w alzackim Wissembourgu. Następnie, jako teść króla Francji Ludwika XV przebywał w Chambord, Meudon... 30 ostatnich lat swego życia spędził w Nancy i Luneville, w Lotaryngii. Jak napisano, było to "małżeństwo" z rozsądku, które przerodziło się w wielką miłość.

Dzisiaj budowle wznoszone dla Leszczyńskiego, opromienione jego wielką legendą, stanowią atrakcje turystyczne miast i regionów. Dość wspomnieć wspaniały Plac Stanislas, najpiękniejszy plac miejski Europy. W 2005 roku fetowano jego 250 lecie w ramach obchodów "roku oświeconych". To także na cześć Leszczynskiego, przyjaciela Woltera i Monteskiusza.

Szlak konny Stanisława Leszczyńskiego prowadzi przez krainę młodości przyszłego króla polski i księcia Lotaryngii. Wędrując jego śladami ujrzymy takie same krajobrazy, lasy, jeziora, łąki i pola. Także pamiętające jego czasy zabytki, świetne budowle wznoszone przez Catenazzich, Simone Belottiego, Pompeo Ferrariego. Na noclegi będziecie Państwo z niecierpliwością oczekiwani w zamkach i pałacach. Każdy z nich ma dla Was swą jedyną i niezwykłą opowieść...

Dwa warianty rajdu pozwalają na wybranie opcji odpowiadającej indywidualnym zainteresowaniom
i możliwościom.

Rajd Konny Szlakiem Króla Stanisława

Wariant I

Wariant II

I dzień
Trzebicza – Racot/ 30-40 km, 4-5 h

I dzień
Trzebicza – Racot/ 30-40 km, 4-5 h

II dzień
Racot – Witosław/ 35 km, 4-5 h

II dzień
Racot – Witosław/ 35 km, 4-5 h

III dzień
Witosław -  Rydzyna/ 25 km, 3-4 h

III dzień
Witosław – Rokosowo/ 40 km, 6 h

IV dzień
Rydzyna

IV dzień
Rokosowo – Rydzyna/ 25 km, 5 h

V dzień
Rydzyna – Jeziorki/ 25 km, 3-4 h

V dzień
Rydzyna – Przybyszewo/ 25 km, 5 h

VI dzień
Jeziorki – Trzebidza/ 30 km, 4-5 h

VI dzień
Przybyszewo – Trzebidza/ 40 km, 6 h

 

Oznakowane szlaki konne w gminie Przemęt:

1. Szlak Trzebidzki
Długość: 25,5 km
Trasa: Charbielin - Bucz - Poświętno - Sokołowice - Skarżyń

Ciekawe i mało znane zakątki gminy Przemęt i Włoszakowice, nieopodal Rezerwatu "Jezioro Trzebidzkie". Połączony z "Szlakiem Pałacowym" w miejscowości Barchlin oraz z "Szlakiem Konwaliowym" w miejscowości Starkowo.

2. Szlak Białogórski
Długość: 35 km
Trasa: Wieleń - Kaszczor - Mochy - Solec - Mochy - Kaszczor - Osłonin

Znajduje się tu niezwykle urokliwe miejsce tzw. "Zimne Wody". Połączony z "Szlakiem Konwaliowym" w miejscowości Kaszczor.

3. Szlak Pałacowy
Długość: 17 km
Trasa: Dwie pętle: Siekowo - Pd. Kanał Obry - Siekówko,
oraz Siekowo - Kluczewo - Śniaty - Ziemin

Pofałdowany teren leśno - polny, dający niepowtarzalną możliwość poznania historii i zabytków wsi na nim się znajdujących. Atrakcją na szlaku jest "Winna Góra" zwana "Winnicą" Czarneckich. Połączony z "Szlakiem Trzebidzkim" w miejscowości Barchlin.

4. Szlak Konwaliowy
Długość:
40 km
Trasa: Górsko - Radomierz - Osłonin - Nowa Wieś - Perkowo

Na trasie leży największe wzniesienie w powiecie wolsztyńskim - Babulinka 112 m npm. Z tarasu widokowego podziwiać można rezerwat "Święte Jezioro" i Wyspę Konwaliową. Połączony z "Szlakiem Białogórskim" w Kaszczorze i "Szlakiem Trzebidzkim" w Starkowie.

 

http://otium-centrum.pl/szkolenia/

Pliki do pobrania:
Opublikował: Konrad Andrzejewski kontakt: kandrzejewski@leszno.pl ostatnia zmiana: 2016-02-01 14:39:18
0 Koszyk