Graficzny nagłówek podstrony

St. Pölten

Plac miejski z ratuszemPodstawowe informacje

Miasto położone jest w północno-wschodniej Austrii. Jest stolicą kraju związkowego Dolna Austria i posiada około 51 tys. mieszkańców. Miasto zdobią barokowe budowle będące dziełem mieszkającego tutaj architekta Jakoba Prandtauera.

Rys historyczny

Miasto było znane już około 2000 lat temu jako Aelium Cetium, jednak wraz z odejściem Rzymian straciło na znaczeniu. W VIII wieku do miasta przybył zakon augustianów i miasto stopniowo zaczęło się rozwijać. Prawa miejskie St. Pölten otrzymało w 1159 roku. Od 1785 miasto było stolicą diecezji przeniesionej z Wiener Neustadt. W 1986 r. zostało stolicą kraju związkowego Dolna Austria.

Plac i kamieniczki dookołaWarto zwiedzić

  • Dreifaltigkeitssäule (kolumna Świętej Trójcy) z 1782 roku.
  • kościół frańciszkański (Franziskanerkirche), w stylu rokokowym, ukończony w 1770 roku.
  • katedra (Domkirche), która pochodzi z XIII wieku. Jej wieża ma wysokość 77m. Wnętrze jest dziełem architekta epoki baroku Jakoba Prandtauera. Latem przed katedrą wystawiane są na wolnym powietrzu spektakle operowe, obejmujące zarówno dzieła klasyczne jak i współczesne.
  • Landhausviertel - nowoczesna dzielnica urzędowo-kulturalna nad rzeką Traisen położona pomiędzy dwoma mostami. Znajduje się tu siedziba sejmu kraju związkowego oraz liczne instytucje kulturalne, turystyczne (wieża Klangturm), centrum wystawowe, teatr (FestSpielhaus) oraz Muzeum Dolnej Austrii.

CiekawostkiRatusz w St Polten

Miasto posiada najstarsze zagwarantowane na piśmie prawo miejskie w Austrii, przyznane w roku 1159 przez biskupa Konrada z Passawy.

Źródło: www.st-poelten.gv.at, Wikipedia, www.austria.info

Nawiązanie współpracy z Lesznem

Pierwsze spotkanie władz Leszna i St. Pölten nastąpiło we wrześniu 2001r. podczas wręczenia austriackiemu miastu Nagrody Europy. Leszno złożyło deklarację uczestnictwa w "Sieci kooperacyjnej europejskich miast średniej wielkości” z siedzibą w St. Pölten.

 

Koordynacją współpracy z St. Pölten w Urzędzie Miasta Leszna zajmuje się Magdalena Urbaniak, tel. 65 529 46 45, email: murbaniak@leszno.pl

Opublikował: Magdalena Urbaniak kontakt: murbaniak@leszno.pl ostatnia zmiana:
0 Koszyk