Graficzny nagłówek podstrony
Aktualności NGO 14 grudnia 2016

Seniorze bądź ostrożny!

Zdjęcie, Seniorze bądź ostrożny!

Stowarzyszenie „Wygraj Siebie” oraz Miasto Leszno przy wsparciu Komendy Miejskiej Policji w Lesznie oraz Poradni i Diagnostyki „MERIDIAN” z myślą o starszych mieszkańcach wspólnie realizowali projekt pt. „Edukacja seniorów kluczem do bezpieczeństwa”. Projekt dofinansowany był ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich.

Projekt adresowany był do osób, które ukończyły 60 rok życia i dotyczył realizacji kompleksowego programu, umożliwiającego aktywizację społeczną, a także zwiększenie poczucia bezpieczeństwa osób starszych.
 

Mając na uwadze troskę o bezpieczeństwo seniorów, napisaliśmy i złożyliśmy razem ze stowarzyszeniem projekt. Oprócz edukacyjnej roli projektu polegającej na kształtowaniu właściwych postaw i zachowań  zmierzających do wyeliminowania zagrożeń najczęściej dotykających osoby starsze, jego ważnym przesłaniem było budowanie poczucia współodpowiedzialności seniorów za bezpieczeństwo osobiste w środowisku lokalnym. Miasto Leszno nieustannie podejmuje różne działania dla zachowania godności starszego człowieka poprzez między innymi udzielanie szeroko rozumianego wsparcia, motywowanie do uzupełniania lub zdobywania wiedzy – mówi Anna Szymańska Pełnomocnik Prezydenta Miasta Leszna ds. Współpracy z Organizacjami Pozarządowymi.

Seniorzy to grupa społeczna szczególnie narażona na działania złodziei i oszustów. Ofiarami fałszywych wnuczków najczęściej padają starsze i samotnie mieszkające osoby. Pozbawieni skrupułów przestępcy wykorzystują ich dobroć i chęć bezinteresownego niesienia pomocy.

O bezpieczeństwie osób starszych myślimy od dawna prowadząc różne akcje edukacyjne. Cieszymy się, że Miasto Leszno pomogło nam pozyskać środki finansowe na realizację projektu. Wspólnie z Miastem oraz Komendą Miejską Policji w Lesznie staramy się cały czas rozszerzać ofertę dla seniorów starając się wyjść naprzeciw ich oczekiwaniom i potrzebom. Projekt to w głównej mierze działania  ukierunkowane na podniesienie świadomości oraz przybliżenie podstawowych zasad unikania zagrożeń - mówi Teresa Rękosiewicz Prezes Stowarzyszenia „Wygraj Siebie”.


W ramach projektu dofinansowanego ze środków Programu Funduszu Inicjatyw Obywatelskich odbyły się m.in. :

– spotkania seniorów z policją, strażą miejską, prawnikiem, ekonomistą, lekarzem na temat bezpieczeństwa, spotkania zostały nagrywane przez Telewizję Leszno (można je oberzeć klikając na linki załączone poniższej tego newsa),

– spotkania osób 60+ z policjantem z wydziału ruchu drogowego dotyczące podstawowych zasad jak zgodnie z przepisami jeździć po mieście rowerem,

– zajęcia usprawniające umysł i ciało,

– bezpłatne porady m. in. z zakresu praw i obowiązków Seniorów, bezpiecznych finansów, zagrożeń w sieci.

Apelujemy do mieszkańców, by nie wpuszczali osób obcych do domu oraz by nie przekazywali poufnych danych osobie podającej się za policjanta, przedstawiciela instytucji lub członka rodziny, a w żadnym wypadku nie wydawali gotówki. Pamiętajmy, że policjant nigdy nie dzwoni do osoby prywatnej i nie prosi o przekazywanie pieniędzy, wypłacanie ich itp. nie umawia się na tajną akcję na mieście - mówi mł.asp. Ewelina Mielcarek -Szymańska z Komendy Miejskiej Policji w Lesznie.

Zachęcamy również do obejrzenia i udostępniania krótkich filmików edukacyjnych zrealizowanych w ramach projektu przez Telewizję Leszno. W rolę aktorów wcielili się leszczyńscy seniorzy.

Obejrzyj : Bezpieczny Senior: Spotkanie z prawnikiem

Obejrzyj: Bezpieczny Senior: Spotkanie z policjantem

Obejrzyj: Bezpieczny Senior: Spotkanie z lekarzem

 Obejrzyj: Bezpieczny senior: Rowerzyści i kierowcy

 

PAMIĘTAJ! KTOŚ PRÓBUJE CIĘ OSZUKAĆ? DZWOŃ 997.

 

 

Opublikował: kontakt: ostatnia zmiana: 2016-12-14 12:26:36
0 Koszyk