Graficzny nagłówek podstrony
Aktualności NGO 12 stycznia 2018

Leszczyńskie NGO aktywnie działają

Zdjęcie, Leszczyńskie NGO aktywnie działają

Za nami kolejna, druga edycja zabawy „Chwalimy się – Leszczyńskie NGO aktywnie działają!”. Akcja poległa na publikowaniu postów na łamach stron leszczyńskich organizacji na portalu Facebook, w których NGO-sy wypisywały swoje największe oraz najważniejsze sukcesy i inicjatywy wykonane na przestrzeni całego 2017 roku.

Zabawa rozpoczęła się od postu opublikowanego na FanPage Leszczyńskie NGO:

„Jako Leszczyńskie NGO za jeden z największych naszych sukcesów uważamy zorganizowanie akcji Aktywne Obywatelskie Leszno, podczas której wspólnie udało się zintegrować społeczeństwo Miasta, spędzić fantastycznie czas i pokazać, że Leszno jest bardzo aktywne i obywatelskie!”

Następnie, mianowane zostały organizacje pozarządowe, które za zadanie miały odpowiedzenie na wyzwanie i dodanie postu ze swoimi osiągnięciami na swoich tablicach. Oznaczonych i mianowanych organizacji było kilkanaście, co świadczy o tym, że codzienna i sumienna praca jest zauważalna i doceniana przez pozostałych przedstawicieli Trzeciego Sektora. W zabawie łącznie udział wzięło 6 organizacji. Ich sukcesy i osiągnięcia przedstawiają się następująco:

Klub Sportowy Futsal Leszno

Przyłączamy się do akcji Leszczyńskie NGO i chcemy pokazać Wam, że rok 2017 był z pewnością udany dla leszczyńskiego futsalu. Zespół w znakomitym stylu wygrał rozgrywki II Wielkopolskiej-Lubuskiej Ligi Futsalu i w trzecim sezonie działania klubu awansował do rozgrywek szczebla centralnego, czyli do 1 Polskiej Ligi Futsalu. To był kluczowy krok w rozwoju naszego klubu. W Halowym Pucharze Polski doszliśmy do szczebla 1/16 przegrywając z zespołem z Obornik dopiero w dogrywce.

Owocna była także współpraca z Polonią Leszno – sekcja piłki nożnej, dzięki której wspólny zespół U-14 zajął 6 miejsce w Finale Młodzieżowych Mistrzostw Polski U-14 w futsalu. W trakcie przerwy letniej, do zespołu dołączyli kolejni znakomici zawodnicy z doświadczeniem ekstraklasowym, a zespół na półmetku debiutanckiego sezonu w I lidze zajmuje 7 miejsce. We wrześniu uruchomiliśmy pierwszą całoroczną młodzieżową grupę treningową dla młodzieży z roczników 2003-2006, której trenerem jest Krzysztof Kaczmarzyk.

Olbrzymi krok do przodu zrobiliśmy także w sferze organizacyjnej. Spełniliśmy wszystkie wymogi PZPN i po raz pierwszy otrzymaliśmy bez zastrzeżeń licencję na grę w rozgrywkach szczebla centralnego. Jako pierwszy klub w Lesznie przeprowadziliśmy razem z Fans4Club największą platformą crowdfundingową w Polsce akcję „W drodze po sukces”, w której nasi kibice wsparli nas kwotą ponad 20 000 zł.

Kibice mogli także po raz pierwszy zakupić karnety na sezon 2017/18. Obecnie prawie 150 kibiców posiada karnet, dzięki któremu m.in. mogą na każdym meczu skorzystać z darmowego serwisu kawowego przygotowywanego przez naszego partnera Coffee Master. Ponad 3 500 osób polubiło i śledzi naszego fan page, a liczba ta stale rośnie. W listopadzie w trakcie wizyty na Węgrzech podpisaliśmy umowę o współpracy z Wicemistrz Węgier i Finalista Pucharu Węgier Dunafeer Due Renalpin FC Dunaújváros, czego owocem będzie rozegrany już 17.01.2018r o 19.00 mecz towarzyski w ramach obchodów 98 rocznicy odzyskania przez Miasto Leszno Niepodległości. Życząc wszystkim sukcesów w NOWYM 2018 ROKU.

Leszczyńskie Stowarzyszenie Rehabilitacyjne "Amazonka" 

11 października 2017 roku udało nam się podświetlić leszczyński ratusz na różowo i tym samym zasygnalizować kobietom jak ważna jest profilaktyka. Cały miesiąc październik był poświęcony profilaktyce, więc uczestniczyliśmy w pokazach i prelekcjach w innych organizacjach i szkołach. Również w październiku zasadziliśmy ok 2000 sadzonek drzew. Jest to już kolejne wydarzenie pod hasłem "Nie będzie nas będzie las".

Stowarzyszenie Leszczyński Bank Żywności

1. Gala wolontariacka 13.06.2017,

2. Festyn organizacji pozarządowych wrzesień 16.09.2017,

3. Warsztaty terapeutyczno-kulinarne dla dzieci Bomba inicjatyw,

4. Projekt Zarabiaj, wydawaj, rób to z głową,

5. Święconka oraz Zajączek dla seniorów i osób samotnych,

6. Targi organizacji pozarządowych , dni Europy 13.05.2017,

7. Diament Wolontariatu,

8. Wolontariat Seniora Roku,

9. Projekt dożywiania osób samotnych i seniorów,

10. Ponad 155 paczek dla osób seniorów i samotnych na gwiazdkę z Leszna,

11. Spichlerz dobroci,

12. Zbiórki żywności w marketach na Wielkanoc i Boże Narodzenie,

13. Strojenie choinki - wspólne ubieranie i otwarcie lodowiska,

14. Mikołaj w przedszkolu,

15. Udział w projektach Tesco,

16. Prezydent Wolontariuszem w LBŻ,

17. Realizacja programu Popż- 2014-2020 Unia Europejska,

18. Udział w szkoleniach Aktywne Obywatelskie Leszno,

19. Akcja wyprawka szkolna,

20. Dzień Dziecka -skateplaza Leszno z WMB zaczarowany świat,

21. Wtorkowe wydawanie żywności dla samotnych matek i seniorów 55 rodzin LBŻ.

Stowarzyszenie Na Rzecz Osób Niepełnosprawnych "Nasz Dom - Nasz Świat"

Jako Stowarzyszenie Na Rzecz Osób Niepełnosprawnych "Nasz Dom - Nasz Świat" za jeden z naszych największych sukcesów uważamy zorganizowanie obozu rekreacyjno-wypoczynkowego w Wieleniu, w którym brali udział nasi podopieczni wraz z wolontariuszami. Był to czas pełen niezapomnianych wrażeń i nowych, życiowych doświadczeń. Czymś fajnym i nowym, co przyjęło się w naszym stowarzyszeniu, były pikniki tematyczne: leśny, wojskowy, żeglarski, malarski i pszczelarski. Z okazji Międzynarodowego Dnia Osób Niepełnosprawnych zorganizowaliśmy plebiscyt "Tu jest OK! Miejsce przyjazne osobom niepełnosprawnym", którego podsumowanie uświetnił koncert Tadeusza Wożniaka z zespołem w MOK w Lesznie. Było to wydarzenie, w którym uczestniczyli członkowie i podopieczni naszego stowarzyszenia oraz mieszkańcy Leszna. Nawiązaliśmy również współpracę z Fundacją Nordoff Robbins Polska z Poznania, co zaowocowało udziałem naszych podopiecznych w cyklu warsztatów muzykoterapeutycznych.

Stowarzyszenie Sympatyków Klubu Unia Leszno

Również i my dołączamy się do zabawy Leszczyńskie NGO i jednocześnie chcemy pokazać Wam, ile udało nam się zrobić w ciągu ostatniego roku. Lista jest dość długa, ale akurat w tym przypadku jest to powód do ogromnej dumy. Dziękujemy wszystkim, którzy włączali się w nasze inicjatywy!

Stowarzyszenie Sympatyków Klubu Unia Leszno/Leszczyńscy Patrioci 2017:

- Organizacja akcji #IdeNaUnie,

- Wielkie racowisko na Rynku z okazji 97 Rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Leszno,

- Udział w Pielgrzymce Kibiców na Jasną Górę,

- Organizacja II Leszczyńskiego Biegu Pamięci Żołnierzy Wyklętych TROPEM WILCZYM,

- Organizacja Biegu na bieżni mechanicznej dla Szymona Skorupińskiego, zebraliśmy razem 2500 PLN,

- Organizacja spotkania z Andrzejem Duffkiem

- Zostaliśmy partnerami akcji #ManiaZbierania,

- Braliśmy udział w kampanii Świadomość Niepełnosprawności, gdzie gościliśmy Andrzeja Szymańskiego,

- Zgłoszenie pomysłu na powstanie patriotycznych murali w ramach Budżetu Obywatelskiego,

- Dystrybucja opasek #BratZaBratemStoi, z których zebrane fundusze przekazaliśmy Szymonowi Skorupińskiemu. Zebraliśmy 4600 zł,

- Organizacja biegu CAŁA UNIA ZAWSZE RAZEM – Charytatywny Bieg #BratZaBratemStoi dla Szymona Skorupińskiego i Janka Kajocha, gdzie wspólnie zebraliśmy 11 000 PLN,

- Powstanie drużyny KS Unia 1938, debiut w rozgrywkach Pucharu Polski, stworzenie klubu piłkarskiego i zorganizowanie meczu od podstaw,

- Udział w festynie zorganizowanym w ramach akcji Aktywne Obywatelskie Leszno,

- Zbiórka #BratZaBratemStoi dla Andrzeja Handzewniaka, gdzie zebrano 8869,51 PLN i 14,05 EUR,

- Organizacja pierwszego od 1996 roku pociągu specjalnego na mecz finałowy we Wrocławiu,

- Organizacja II Biegu Kibiców Unii Leszno im. Alfreda Smoczyka,

- Nowe odcinki cyklu filmowego #HistoriaTworzonaPrzezLata,

- Odwiedzenie grobów zasłużonych osób dla #KSUL,

- Wizyta u Henryka Żyto i rozpoczęcie akcji wsparcia dla legendy Unii Leszno,

- Przekazanie szala Unii Leszno burmistrzowi Węgierskiego miasta Dunajvaros,

- Renowacja mogił Adama Karwowskiego – Powstańca Listopadowego i Jana Poplińskiego – działacza kulturalnego w dobie pruskiej niewoli,

- Organizacja zbiórki dla Janka Kajocha i licytacji kevlaru Piotra Pawlickiego i plastronów żużlowców, na konto Janka trafilo 6660 zł,

- Wigilia Legend Unii Leszno,

- Bieg dla Janka Kajocha ze stadionu im. F. Kapały w Rawiczu na stadion im. A. Smoczyka w Lesznie,

- Film z życzeniami świątecznymi od leszczyńskich sportowców i klubów sportowych,

- Akcja „Znicz dla Powstańców Wielkopolskich”,

- Akcja „Rodacy Bohaterom” i zebrane 613,56 kg żywności,

- Akcja Bycza Krew Ratuje Życie,

- udział w obchodach ważnych świat państwowych i manifestacjach patriotycznych,

- czynne angażowanie się w życie społeczności kibiców i klubu Unia Leszno,

- rok ukoronowany zdobyciem tytułu Mistrza Polski przez Unię Leszno.

Stowarzyszenie "Wygraj Siebie"

Członkowie Stowarzyszenia Wygraj Siebie uważają , że sukcesem w 2017 roku były wspólne działania stowarzyszenia, Klubu Seniora Wrzosowy Zakątek, Miasta Leszna, Leszczyńskie NGO oraz wielu innych organizacji i instytucji z którymi współpracowaliśmy.

W 2017 roku zrealizowaliśmy 9 projektów w których bezpośrednio uczestniczyło 210 a odbiorcami pośrednimi było setki osób. Zorganizowaliśmy wiele spotkań na których odbyły się wykłady, prelekcje i rozmowy na temat np. bezpieczeństwa, rewitalizacji starówki, potrzeb osób starszych.Odbyły się spotkania z kulturą /z pisarzami, poetami, muzykami/. Działo się to w Klubie Seniora na ulicy Leszczyńskich oraz na parklecie też na tej ulicy. Zorganizowaliśmy w Klubie Seniora warsztaty o różnym profilu m.in. pro zdrowotne, urodowe, modowe, rękodzielnicze, dziennikarskie. Wyjeżdżaliśmy na różne imprezy integracyjne, do teatru, na wizyty studyjne, do ośrodka rekreacyjnego z woda termalną. Uczestniczyliśmy w imprezach kulturalnych tj. sztuki teatralne, koncerty, spotkania z muzyką - festiwal, wieczory poezji. Przygotowaliśmy wystawę fotograficzna „ Ulatniamy raka”, która zainstalowana była w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym, dalej na Lotnisku w Strzyżewicach o obecnie znajduje się w BZ WBK. Honorowym patronem wystawy jest Minister Zdrowia i Prezydent Miasta Leszna. Zorganizowaliśmy koncert „Podwieczorek z Artysta” na którym gościliśmy Jacka Wójcickiego z zespołem. Nawiązaliśmy współpracę z Portalem Brawo Senior na którym zamieszczane są filmy zrealizowane przez nas i TV Leszno /5 filmów o różnych problemach dotyczących bezpieczeństwa seniorów./ Wydaliśmy kolejne numery gazety – kwartalnika Kalejdoskop Seniora w nakładzie 500 egz. Ukazała się broszura „Wygrywamy Siebie już od 5 lat” w nakładzie 500 egz. oraz broszura „Zioła i przyprawy zamiast pigułek” 200 egz. Utworzyliśmy zespół taneczny „Czarowne czarodziejki” i przygotowaliśmy inscenizację taneczną „Przetańczyć raka”. Rozpoczęliśmy przygotowania do następnej inscenizacji. Organizowaliśmy zajęcia, relaksacyjne, rekreacyjne i sportowe a także uczestniczymy w zawodach sportowych przez inne organizacje organizowane. Uczestniczyliśmy w wielu imprezach przygotowane przez Miasto Leszno – Targi NGO, Światowy Dzień Autyzmy, Aktywne Obywatelskie Leszno. Uczestniczyliśmy w realizowanym przez Miasto Leszno projekcie Nowe tory – centrum Leszna po kolei w którym współorganizowaliśmy na ul. leszczyńskich wspólne z mieszkańcami tej ulicy sadzenie wrzosów. Efekty tej akcji widoczne na ulicy są do dzisiaj. Byliśmy uczestnikami wielu konferencji i szkoleń. Za swoją działalność otrzymaliśmy wiele gratulacji, podziękowań i wyróżnień. Wolontariat jest mocną strona naszych działań za co otrzymaliśmy wyróżnienie i podziękowania od Prezydenta Miasta Leszna. Otrzymaliśmy Certyfikat i statuetkę Lidera Partycypacji. Zostaliśmy laureatami konkursu „Działania Godne Uwagi” otrzymując gratulacje i statuetkę. Kontynuowaliśmy akcję zbiórki włosów na peruki dla osób po chemioterapii „Podaruj innym, podziel włos na czworo”. Po czterech latach na koniec roku, uzyskaliśmy wynik 374 podarowań. Uczestniczyliśmy w akcji Podaruj Magię Świat – Jak My odwiedzając z Jasełkami mieszkańców DPS w Lesznie, uczniów w Niepublicznej Specjalnej Szkole Podstawowej Totus Tuus, policjantów z Komendy Miejskiej Policji w Lesznie, pracowników i klientów w Centrum Handlowym Nasze Leszno, byliśmy też na Rynku. Podróżowaliśmy świątecznie przystrojonym autobusem wzbudzając zainteresowanie kierowców i zdziwienie przechodniów. Zorganizowaliśmy 24 grudnia Wigilię dla samotnych członków stowarzyszenia i bywalców klubu seniora a rok 2017 zakończyliśmy zabawą sylwestrowa w klubie seniora i na Leszczyńskim Rynku. I tak w wielkim skrócie pochwaliliśmy się naszymi sukcesami w 2017 roku.

Wszystkim, którzy wzięli udział w naszej zabawie bardzo dziękujemy. Jak widać na przykładzie powyższych organizacji, rok 2017 był bardzo owocny i pełen zakończonych sukcesami inicjatyw. Wymienione wyżej podmioty zapraszamy do naszego biura po obiór drobnych upominków, a wszystkich zachęcamy do kolejnego, być może jeszcze aktywniejszego 2018 roku!

Opublikował: NGO kontakt: ngo@leszno.pl ostatnia zmiana: 2018-01-12 12:21:25
0 Koszyk