Graficzny nagłówek podstrony
Aktualności kultura 08 marca 2021

Kobiety w walce o niepodległość Polski

Emilia Plater

8 marca w różnych krajach na całym świecie obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Kobiet. Jako jego początek przyjmuje się rok 1909, kiedy to Socjalistyczna Partia Ameryki zorganizowała w Nowym Jorku (co prawda 28 lutego, a nie 8 marca) obchody Narodowego Dnia Kobiet.

W 1910 roku Międzynarodówka Socjalistyczna w Kopenhadze ustanowiła obchodzony na całym świecie Dzień Kobiet, który służyć miał krzewieniu idei praw kobiet oraz budowaniu społecznego wsparcia dla powszechnych praw wyborczych dla kobiet.

W czasach PRL Dzień Kobiet był szeroko obchodzony w Polsce w zakładach pracy, szkołach czy urzędach.

Także współcześnie ten dzień jest okazją do świętowania i obdarowania kobiet kwiatami i upominkami. Natomiast organizacje feministyczne w tym dniu w szczególny sposób przypominają o prawach kobiet.

Archiwum Państwowe w Lesznie już w marcu 2018 r. (w roku obchodów 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości) zaprosiło na otwarcie planszowej wystawy „Kobiety w walce o niepodległość Polski”. 13 plansz przedstawiających sylwetki Polek zasłużonych w walce o niepodległość zostało przygotowanych i udostępnionych do prezentacji przez Archiwum Akt Nowych w Warszawie. Archiwum leszczyńskie uzupełniło wówczas wystawę o dwie plansze z informacjami o działaczkach z naszego regionu.

W tegorocznym Dniu Kobiet wracamy do tematu w innej formie. Przygotowaliśmy prezentację, która przedstawia sylwetki kilkudziesięciu kobiet , które odznaczały się odwagą i były zaangażowane w działania na rzecz niepodległej Polski. Są wśród nich także sylwetki kobiet z naszego terenu.

Warto im się przyjrzeć i zastanowić się nad trafnością określenia „słaba płeć”.

Zachęcamy do zapoznania się z prezentacją. Jest ona dostępna na stronie https://www.archiwum.leszno.pl/new/container/kobiety1%20-%202021.pdf  

 

Fot.: Portret Emilii Plater pochodzi ze strony www.wielkahistoria.pl 

Opublikował: Lucyna Gbiorczyk kontakt: lgbiorczyk@leszno.pl ostatnia zmiana: 2021-03-09 11:25:31
0 Koszyk