Graficzny nagłówek podstrony

Instalacje przestrzenne i iluminacje

Parasolki, latawce, wstęgi, żurawie... każdej wiosny kolorowe instalacje rozpościerają się pomiędzy kamienicami na Starówce zdobiąc i upiększając otoczenie. Cieszą się ogromną popularnością nie tylko wśród mieszkańców Leszna, lecz także przyjezdnych turystów.

W okresie zimowym centrum Leszna zdobią iluminacje świąteczne, zaś w sezonie letnim na płycie Rynku pojawia się atrakcja dla dzieci - park linowy.

Instalacje w centrum to bezsprzecznie jeden z elementów rewitalizacji, który wpływa na jej ożywienie - także to gospodarcze, ale też taki, który poprawia wizerunek starówki jako miejsca wartego odwiedzenia.

KOLOROWE INSTALACJE NAD ULICAMI

Jako pierwsze, w 2016 roku pojawiły się kolorowe parasolki nad ulicą Wróblewskiego. W kolejnym roku ich miejsce zajęły wstążki, nawiązujące kolorami do Rewitalizacji Leszna, a parasolki przeniesiono nad ulicę Słowiańską.

W 2018 roku to ulica Bracka odmieniła swoje oblicze dzięki kolorowym parasolkom, zaś nad ulicą Słowiańską zamontowano wielobarwne koła rzucające cienie na płytę deptaku. Nad ulicą Wróblewskiego znalazły się latawce.

W 2019 roku, parasolki powróciły do swojej pierwotnej lokalizacji - nad ulicę Wróblewskiego. Dołączyły do nich nowe instalacje - 15 ponad 1,5 metrowych lampionów - żurawi, nawiązujących do hasła "Leszno - rozwiń skrzydła", które w nocy pięknie oświetlają leszczyński deptak.

W 2020 roku blisko 100 wielobarwnych parasolek zamontowano nad ulicą Bracką. Dzięki wsparciu finansowemu mieszkańców Leszna - właścicieli firmy Conperio oraz Lepus2, nad ulicą Wróblewskiego zamontowano kolejnych ponad sto parasolek - tym razem jednak biało-czerwonych, symbolizujących stulecie powrotu Leszna do granic Polski. Lokalizacja lampionów - żurawi, pozostała bez zmian i zdobią one ulicę Słowiańską o każdej porze roku.

Dodatkowo, w okresie świątecznym 2020 roku, nad leszczyńskim Rynkiem zawisły Anioły, symbolizujące dobro, nadzieję, szczęście i bezpieczeństwo. W tym wyjątkowo trudnym dla wszystkich okresie, Anioły czuwały nad miastem i jego mieszkańcami. Ich instalacja była możliwa dzięki realizacji inicjatywy lokalnej pn. "Anioły nad Lesznem", której inicjatorem było Stowarzyszenie Nowe Stare Miasto.

INSTALACJE PRZESTRZENNE

W międzyczasie pojawiły sie też inne elementy w przestrzeni miasta, jak chociażby przestrzenne napisy #LESZNO i #WOLNOŚĆ czy park linowy - nietypowy plac zabaw dla dzieci ulokowany na najważniejszym placu miejskim w sezonie letnim. Park okazał się strzałem w dzisiątkę! Na obszarze rewitalizacji, w centrum miasta praktycznie nie ma placów zabaw. Dzieci ze śródmieścia nie mają więc przestrzeni do spędzania wolnego czasu - park linowy stanowił dla nich niemałą atrakcję. Był to też świetny wabik przyciągający mieszkańców do centrum. Dzieci bawią się w parku linowym, podczas gdy rodzice mają czas wypić kawę w ogródku wiedeńskim lub odwiedzić ulubiony butik.

ILUMINACJE ŚWIĄTECZNE

Każdego roku od 6 grudnia do początku lutego ulice centrum rozświetlają piękne iluminacje świąteczne - kurtyny świetlne, efektowne wolnostojące dekoracje 3D jak gwiazdy, bramy czy aniołki itp. Wprowadzają one w klimat świąt i jednocześnie upiększają naszą starówkę w okresie zimowym.

 

Opublikował: kontakt: ostatnia zmiana:
0 Koszyk