Graficzny nagłówek podstrony
Aktualności kultura 10 grudnia 2018

Imieniny Świętego Mikołaja

Zdjęcie, Imieniny Świętego Mikołaja

To było radosne i oczekiwane wydarzenie rozpoczynające okres przedświąteczny na Starówce w Lesznie. 6 grudnia w Bibliotece Ratuszowej już po raz drugi obchodziliśmy Imieniny Świętego Mikołaja. Zainteresowanie było ogromne. W spotkaniu udział wzięło około 300 osób.

Tym razem głównymi atrakcjami spotkania były warsztaty plastyczne dla dzieci oraz spektakl teatralny dla starszych i młodszych widzów. Podczas warsztatów dzieci mogły własnoręcznie wykonać ozdoby na choinkę. Przygotowane z kartonu różnych kształtów ozdoby były dekorowane na wszelkie możliwe sposoby – decydowała wyobraźnia i umiejętności najmłodszych. Angażowani byli także dorośli, którzy przyprowadzili pociechy do Biblioteki Ratuszowej. Mamy, babcie, ojcowie i dziadkowie.

Wreszcie przyszedł czas na spektakl. ,,Jak to Święty Mikołaj Leszno odwiedził” to opowieść o patronie Bazyliki Mniejszej w Lesznie – św. Mikołaju, biskupie z Miry, o tym jak napadli i ograbili go zbóje, a kupcy i rzemieślnicy z Leszna ubrali dobrego biskupa i wyposażyli w prezenty dla dzieci. Spektakl bardzo spodobał się licznie przybyłej do Biblioteki Ratuszowej publiczności. Finałem spotkania było wręczanie przez św. Mikołaja i wiceprezydenta Leszna, Adama Mytycha słodkich upominków.

 

,,Jak to Święty Mikołaj Leszno odwiedził”
autor scenariusza – Karolina Sternal
reżyseria, scenografia i kostiumy – Zofia Dragan i Marek Prałat


Obsada:
Św. Mikołaj – Michał Cieślak
Piotrowa, gospodyni burmistrza – Barbara Dragan
Tomasz Stanek, krawiec z ul. Leszczyńskich – Jarosław Adamek
Franciszek Skorupiński, szewc i cholewkarz z ul. Łaziebnej – Aleksy Bauman
Ludwika Jankowska, modystka z ul. Brackiej – Agnieszka Gołaszewska
Bruno Bartoszkiewicz, stolarz z ul. Zielonej – Waldemar Matysiak
dzieci z ul. Św. Mikołaja – dzieci ze Szkolnego Zespołu Regionalnego z Bukówca Górnego
Burmistrz Leszna – Adam Mytych
opowiadająca bajkę – Zofia Dragan

Zabytkowy ornat dla św. Mikołaja udostępnił ks. prałat Jan Majchrzak, proboszcz parafii św. Mikołaja. Przedmioty związane z dawnym rzemiosłem udostępnił Janusz Skrzypczak,
antykwariusz z Leszna, kostiumy Teatr Miejski w Lesznie, a kapelusze pochodziły z pracowni Jagny Kowalewskiej z Leszna. Zdjęcia wykonał Marek Adamczyk.


Imieniny Świętego Mikołaja zorganizowały Leszczyńska Fundacja Kultury oraz Miejska Biblioteka Publiczna, a wsparł Urząd Miasta Leszna oraz firma Werner Kenkel.

Opublikował: Bernadeta Klupś kontakt: bklups@leszno.pl ostatnia zmiana: 2018-12-10 09:20:07
0 Koszyk