Graficzny nagłówek podstrony
Aktualności sport 04 grudnia 2018

II Memoriał im. Jeana- Claude Salou oraz II Halowe Grand Prix w petangue

Zdjęcie, II Memoriał im. Jeana- Claude Salou  oraz II Halowe Grand Prix w petangue

W dniu 01.12.br. w hali hipicznej przy ul. Ostroroga w Lesznie odbył się Memoriał im. Jean- Claude Salou w petanque. Francuz Jean Claude Salou był członkiem Klubu Petanque Leszczynko, jednym z prekursorów rozwoju petanque w naszym mieście. W grudniu 2016 roku zmarł po ciężkiej chorobie. Minutą ciszy uczczono pamięć wielkiego gracza i przyjaciela braci kulkowej. Uroczystego otwarcia Memoriału dokonała wdowa Bernadeta Pawlicka w towarzystwie prezesa Klubu Petanque Leszczynko Romualda Ratajczaka.

 II Memoriału im. Jen Claudea Salou w petanque    

W memoriale wystartowała rekordowa liczba 198 zawodników, podzielonych na 66 trzyosobowych drużyn. Pojawili się gracze z Białegostoku, Gdańska, Warszawy, Ciechanowa, Łodzi, Wrocławia, Katowic, Ciechanowa, Dzierżoniowa, Jedliny, Myślenic, Żywca, Boguszów Gorce, Oławy, Bydgoszczy, Poznania, Lubonia, Śremu, Liskowa, Góry Śląskiej, Gostynia, Mieczowa, Subkowy, Kaliska oraz z Leszna. W imprezie wystartowali także zawodnicy z Francji oraz Ukrainy.                                                

Po trwających ponad 8 godzinach zawodach, na trudnych technicznie torach, po bardzo zaciętych pojedynkach pierwsze miejsce zdobyła drużyna składająca się z czołowych zawodników naszego kraju w składzie: Rafał Kaczmarek, Tomasz Grzelak (zawodnicy z Liskowa) wzmocniona Sergiuszem Gądkiem z Boguszów Gorce. Zdobywcy pierwszego miejsca wygrali na dystansie 7 rund (każda po 60 minut) 6 pojedynków, podobnie zresztą jak kolejne cztery zespoły. O kolejności miejsc zadecydował system Bucholza. Drugie miejsce zajęli: Daria Chmiel, Marcin Chmiel z Dębicy oraz Rafał Teufel z Myślenic. Najniższe miejsce na podium przypadło drużynie w składzie Tomasz Korniłowicz, Mateusz Markiewicz (zawodnicy z Białegostoku) oraz Michał Zaniewski z Warszawy.

Bardzo dobre V miejsce wywalczył zawodnik Klubu Petanque Leszczynko Rafał Grzelczak wspólnie z kolegami Przemysławem Bronkiem i Markiem Munikowskim z Wrocławia.

Zwycięska drużyna otrzymała z rąk Bernadety Pawlickiej Puchar Memoriału. Drużyny od miejsca I do VI otrzymały okazałe puchary oraz dyplomy. Wszyscy zawodnicy stojący na podium otrzymali nagrody rzeczowe ufundowane przez sponsora imprezy firmę MPbud Pawła Matysika. Najmłodsi zawodnicy turnieju: Zuzanna Szulc z Katowic oraz Flip Walkowiak z drużyny gospodarzy otrzymali nagrody finansowe od przedsiębiorcy Jerzego Szwałka.                                                                         

Organizatorem memoriału był Klub Petanque Leszczynko. Turniej cieszył się zainteresowaniem miejscowych kibiców. Przebiegał w miłej, sportowej atmosferze, do której głównie przyczynił się sędzia główny zawodów Ryszard Kowalski z Dzierżoniowa. Obserwatorem zawodów z ramienia Polskiej Federacji Petanque był Tadeusz Obuchowski z Jedliny.

Według zdecydowanej większości zawodników istnieje potrzeba kontynuacji imprezy w przyszłym roku.

II Halowego Grand Prix w petanque pod patronatem Prezydenta Miasta Leszna

Następnego dnia po memoriale im. Jeana- Claude Salou W 02.12.br. w hali hipicznej przy ul. Ostroroga w Lesznie odbyło się II Halowe Grand Prix miasta Leszna pod patronatem Prezydenta Miasta Leszna. Uroczystości otwarcia turnieju dokonał Naczelnik Wydziału Kultury i Sportu UM w Lesznie Tomasz Szymański życząc zawodnikom sportowej rywalizacji w duchu fair play.

W turnieju wystartowała rekordowa liczba 84 dwuosobowych drużyn. Podobnie jak dzień wcześniej na memoriale pojawili się gracze z Białegostoku, Gdańska, Warszawy, Łodzi, Ciechanowa, Wrocławia, Katowic, Ciechanowa, Dzierżoniowa, Jedliny, Boguszów Gorce, Żywca, Oławy, Lubonia, Śremu, Góry Śląskiej, Gostynia, Mieczowa, Subkowy, Boguszów Gorce, Liskowa oraz z Leszna. W imprezie wystąpili także zawodnicy z Francji i Ukrainy.


Po trwających ponad 8 godzin zawodach, w bardzo wyrównanych pojedynkach pierwsze miejsce zdobył dublet w składzie: Paweł Pieprzyk z Sokoła Wrocław, Dawid Wojciechowski z UPKS Łódź. Drużyna ta na dystansie siedmiu rund zwyciężyła w 6 pojedynkach, podobnie zresztą jak następnych pięć drużyn. O kolejności ,,pierwszej szóstki” zadecydował Bucholtz. Drugie miejsce zajęli gracze z Liskowa: Konrad Broniecki, Marek Broniecki. Najniższe miejsce na podium przypadło drużynie ze Śremu, w której grali Marek Maćkowiak, Leszek Złotowski. Bardzo dobre IV miejsce zajęli zawodnicy gospodarzy, Klubu Petanque Leszczynko w składzie Kinga Cieślawska, Rafał Grzelczak. V miejsce przypadło drużynie w składzie: Mateusz Wojna ze Śremu, Rafał Teufel z Myślenic. VI miejsce zdobyła drużyna z Warszawy w składzie: Mirosław Kurek, Marcin Kurek. Zawodnicy drużyn stojących na podium otrzymali puchary, dyplomy oraz nagrody rzeczowe ufundowane przez Urząd Miasta Leszna. Zawodnicy zajmujący miejsca IV do VI otrzymali statuetki i dyplomy. Dyrektor Oddziału ,,OBI” w Lesznie ufundował dla 6 najlepszych juniorów startujących w zawodach nagrody niespodzianki.


W przerwie zawodów Prezydent Miasta Łukasz Borowiak życzył zawodnikom miłych wrażeń z pobytu w naszym mieście, deklarując jednocześnie potrzebę wybudowania w Lesznie krytego obiektu na potrzeby gry w petanque. Słowa prezydenta spotkały się z żywą reakcją i gorącymi oklaskami ze strony uczestników turnieju. Prezydent Łukasz Borowiak dodał, że potrzeba czasu i wielu działań aby ten projekt właściwie przygotować do realizacji. Poinformował, także że wszelkie działania dotyczące projektu konsultować będzie z radnym miasta Leszna Krystianem Maćkowiakiem, na codzień aktywnym zawodnikiem gry w bule.
Warto dodać, że Halowy turniej Grand Prix podobnie jak dzień wcześniej Memoriał cieszył się bardzo dużym zainteresowaniem zawodników. Rozegrane turnieje halowe w Lesznie należą bezsprzecznie do największych turniejów halowych w kraju i jednych z największych w Europie.


Zawody przebiegały w duchu ,,fair play”, w sportowej, przyjacielskiej atmosferze. Prezes KLP Romuald Ratajczak zapowiedział potrzebę kontynuacji turniejów halowych w przyszłym roku.
Organizatorem turnieju był Klub Petanque Leszczynko przy finansowym wsparciu Urzędu Miasta Leszna.

 

   

 

 

Opublikował: Bernadeta Klupś kontakt: bklups@leszno.pl ostatnia zmiana: 2018-12-04 14:20:22
0 Koszyk