Graficzny nagłówek podstrony
Aktualności turystyka 29 kwietnia 2021

"Halo...Witamy w Lesznie"

Zdjęcie,

„Witamy w Lesznie….” takie słowa przywitają każdego, kto na leszczyńskim Rynku podniesie słuchawkę w retro-budce. Nowa atrakcja turystyczna Leszna jest zamontowana u zbiegu ul. Słowiańskiej i ul. Kościelnej z leszczyńskim Rynkiem.

Zanim powszechne stały się towarzyszące nam obecnie telefony komórkowe, a w każdym domu pojawił się aparat telefoniczny, nieodłącznym elementem krajobrazu miast i miasteczek były budki telefoniczne. Choć obecnie nie są one już tak popularne, a ich funkcje przejęły urządzenia mobilne, to nie oznacza, że zniknęły całkowicie z przestrzeni miejskiej. Obiekty te faktycznie nie pełnią już swojej pierwotnej funkcji, ale coraz częściej przywracane są do dawnej świetności i stają się mini atrakcjami turystycznymi.

Taka retro-budka znalazła się także w Lesznie. Pojawiła się w miejscu, gdzie jeszcze w latach 90-tych zlokalizowanych było kilka takich obiektów. Leszczyńska retro-budka jest odrestaurowanym egzemplarzem wyprodukowanym najprawdopodobniej na przełomie lat 60-tych i 70-tych. Pochodzi z Radomia, gdzie służyła w jednym z zakładów przemysłowych. Już po przywiezieniu do Leszna przywrócono jej pierwotną, zielonkawą kolorystykę. W jej wnętrzu zamontowana została replika oryginalnego aparatu telefonicznego z obracaną tarczą.

Aparat nie będzie jednak służył do wykonywania połączeń telefonicznych. Aby wejść do budki należy wrzucić monetę jednozłotową, a potem, po podniesieniu słuchawki aparatu, można wysłuchać kilkuminutowej opowieści o historii Leszna i zabytkach miasta czytanej przez Miejskiego Konserwatora Zabytków - Macieja Urbana. W retro-budce znajduje się również pojemnik do dezynfekcji rąk.

Zapraszamy wszystkich serdecznie na leszczyński Rynek i do retro-budki.

Opublikował: Konrad Andrzejewski kontakt: kandrzejewski@leszno.pl ostatnia zmiana: 2021-04-29 15:19:06
0 Koszyk