Graficzny nagłówek podstrony
Aktualności rewitalizacja 14 stycznia 2020

Doświadczalnik, czyli kręte tory rewitalizacji

Zdjęcie, Doświadczalnik, czyli kręte tory rewitalizacji

Z końcem roku zakończyliśmy realizację ważnego dla Leszna projektu rewitalizacyjnego "Nowe tory - centrum Leszna po kolei". Koniec projektu to czas na podsumowania. Stąd "Doświadczalnik, czyli kręte tory rewitalizacji"...

„Projekt „Nowe Tory – Centrum Leszna po kolei” był dla nas ogromnym wyzwaniem. Nowe podejście do rewitalizacji, nowe metody współpracy z mieszkańcami, konieczność integracji wielu różnych instytucji miejskich i prywatnych inicjatorów w celu jak najlepszej realizacji założonych zadań – dziś wiemy, że z nie wszystkich wyzwań zdawaliśmy sobie sprawę składając fiszkę projektową w konkursie Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju.

 Jednak fakt, że znaleźliśmy się w tak wąskim gronie 20 najlepszych, modelowych miast, powodował, że każdego dnia czuliśmy ogrom odpowiedzialności, ale jednocześnie uskrzydlającą mobilizację i chęć działania. W moim odczuciu w ciągu 3,5 roku realizacji projektu wypracowaliśmy naprawdę wiele. Przeprowadziliśmy przetargi unijne, konkursy architektoniczne, podjęliśmy działania wspierające komercjalizację lokali w obszarze rewitalizacji, stworzyliśmy Stację Biznes, a także postanowiliśmy realnie włączać mieszkańców w proces współdecydowania o mieście. Dziś wiemy, że było warto. Bardziej niż kiedykolwiek wcześniej jesteśmy przygotowani do realizacji celów „dojrzałej” rewitalizacji.

To był dla nas bardzo intensywny czas, chcieliśmy więc spisać wszystkie nasze doświadczenia, stworzyć raport ewaluacyjny, jednak w nieco innej formie. Przedstawiamy Państwu „Doświadczalnik”, czyli szczere podsumowanie tego co się udało, a co nie. Nie znajdą tu Państwo opisów przebiegu postępowań oraz danych liczbowych. Chcieliśmy, aby raport ten był w pełni praktyczny i użyteczny. Jako modelowe miasto przedstawiamy Państwu nasze doświadczenia, wierząc, że dzięki nim, rewitalizacja w Państwa miastach będzie mniej wyboista, ale równie satysfakcjonująca jak u nas!”

Tak brzmi przedmowa Prezydenta Miasta Leszna do „Doświadczalnika” – publikacji, w której zebrane są refleksje i doświadczenia urzędników na co dzień zajmujących się rewitalizacją. Kierujemy ją przede wszystkim do innych gmin, które stoją u progu rewitalizacji, ale też tych, które podobnie jak my doświadczają pewnych sytuacji w procesie rewitalizacji i nie do końca wiedzą jak wyjść z impasu. Być może Doświadczalnik stanie się inspiracją…

Wierzymy też, że będzie to ciekawa lektura dla mieszkańców naszego miasta zainteresowanych rewitalizacją czy zaangażowanych w nią.

Zapraszamy więc do podróży po blaskach i cieniach ponad 3,5 letniego procesu. 

Zapewniamy, Doświadczalnik czyta się naprawdę szybko. A można go znaleźć TUTAJ

Publikacja jest finansowana z projektu "Nowe tory - centrum Leszna".

 

Opublikował: Martyna Włudarczyk kontakt: mwludarczyk@leszno.pl ostatnia zmiana: 2020-01-14 13:24:40
0 Koszyk