Graficzny nagłówek podstrony

Deurne

Duża ilość rowerów zaparkowanych pod wiatąPodstawowe informacje

Deurne jest gminą wiejską w prowincji Brabancja Północna. Łącznie z sąsiadującymi miejscowościami Liessel, Vlierden, Neerkant i Helenaveen liczy około 32.000 mieszkańców na powierzchni 118.02 km².

Rozwój Deurne stymulowany był głównie przez eksploatację torfu wydobywanego ze znajdujących się w de Peel torfowisk. Z czasem wydobywany w gminie Deurne torf stał się powszechnie pożądanym materiałem opałowym w Holandii.

Blisko 15 % ludności pracuje w sektorze rolniczym i w ogrodnictwie. Pozostała część zatrudniona jest w przedsiębiorstwach i zakładach przemysłowych. Spośród tych przedsiębiorstw jednym z największych jest, założony przez Hub'a van Doorne'a, koncern DAF.

Uliczka z domkami jednorodzinnymi w Deurne

Rys historyczny

Miasto, określane jako 'Durninum' (“kolczasty”) było skupiskiem wiosek położonych wzdłuż torfowiska de Peel. Dopiero w połowie XIX wieku nowo zbudowana droga oraz kanał umożliwiły komercyjne wykorzystanie torfu. To spowodowało rozwój rolnictwa, hodowli i osadnictwa w okolicy. Dziś pozostały już tylko fragmenty torfowiska.

Warto zwiedzić

 • Mały i duży zamek
 • Kosciól św. Willibrorda z XV w.
 • Kościół protestancki ufundowany przez Ludwika Napoleona w 1815r.
 • Ratusz z 1895r., wybudowany ze środków pochodzącycyh z produkcji torfu
 • Dawne gospodarstwa i malowniczy młyn wodny w Vlierden.

Źródło: www.deurne.nl, Wikipedia; foto: Urząd Miasta Leszna

Zimowy krajobraz z zamarzniętą rzeką i drzewami w śnieguNawiązanie współpracy z Lesznem

W 1989 roku została podpisana umowa o współpracy Leszna i Deurne, w której wyrażono wolę kontaktów oraz wytyczono ich główne obszary realizowane w kolejnych latach. Duży wkład w działalność partnerską obu miast mają aktywnie działające towarzystwa przyjaźni: Stowarzyszenie Polsko-Holenderskie Leszno-Deurne po stronie polskiej oraz Stowarzyszenie Krąg Przyjaciół Deurne-Leszno po stronie holenderskiej.

Rada Miejska Leszna uchwałą nr XLIV/330/94 z dnia 29.03.1994 roku nadała tytuł Honorowego Obywatela Leszna mieszkańcowi Deurne, Janowi Duffhausowi. Jan Duffhaus jest pierwszym w historii Leszna posiadaczem tego tytułu. Drugi tytuł "Honorowego Obywatela Leszna" otrzymał uchwałą Rady Miejskiej Leszna nr XI/118/99 z dnia 27.05.1999 roku Burmistrz Deurne Johannes W. Smeets. Dzięki współpracy z Deurne Leszno zaangażowało się w projekt NEWS, realizowany wraz z Deurne oraz Batouri w Kamerunie. Zachęcamy do zapoznania się z Umową o kontynuacji współpracy.

Przedsięwzięcia planowane na rok 2015:

 • Wizyta robocza przedstawicieli Stowarzyszenia Krąg Przyjaciół Deurne-Leszno, 22.-26.04.2015
 • Wizyta w Lesznie holenderskich Honorowych Obywateli Miasta Leszna, 21.-24.05.2015
 • Przekazanie kolejnej puli używanego sprzętu rehabilitacyjnego i medycznego dla MOPR
 • Projekty organizacji pozarządowych.

Wspólne przedsięwzięcia w roku 2014:

 • obchody jubileuszy partnerstwa z Deurne (25 lat) w Lesznie, czerwiec 2014
 • wizyta robocza przedstawicieli Stowarzyszenia Krąg Przyjaciół Deurne-Leszno, marzec 2014
 • projekty realizowane przez Stowarzyszenie Polsko-Holenderskie Leszno-Deurne oraz Stowarzyszenie Krąg Przyjaciół Deurne-Leszno.

 

Koordynacją współpracy z Deurne w Urzędzie Miasta Leszna zajmuje się Magdalena Urbaniak, tel. 065 529 46 45, email: murbaniak@leszno.pl

Opublikował: Magdalena Urbaniak kontakt: murbaniak@leszno.pl ostatnia zmiana: 2015-12-22 12:35:54
0 Koszyk