Graficzny nagłówek podstrony
Aktualności kultura 17 sierpnia 2020

Archiwum w 100 rocznicę Bitwy Warszawskiej

Zdjęcie, Archiwum w 100 rocznicę Bitwy Warszawskiej

Dla upamiętnienia 100. rocznicy Bitwy Warszawskiej Archiwum Państwowe w Lesznie przygotowało prezentację online: Materiały dotyczące wojny polsko-bolszewickiej w zasobie Archiwum Państwowego w Lesznie. Zostały w niej umieszczone między innymi komunikaty wojenne Sztabu Generalnego Wojska Polskiego z 1920 r. i hasła agitujące na rzecz podjęcia wspólnego wysiłku w obronie odrodzonego państwa polskiego (umieszczone w orędownikach powiatowych – leszczyńskim i śmigielskim).

W prezentacji znajdują się ponadto ogłoszenia o mobilizacji do wojska i rozporządzenia dotyczące ograniczeń swobód obywatelskich związanych z prowadzoną wojną. Kolejny wątek poświęcony został sprawom czasowego przyjmowania na terenie południowo-zachodniej Wielkopolski uchodźców z obszarów zajętych przez wojska bolszewickie lub zagrożonych bezpośrednimi działaniami wojennymi. Na front skierowano także wojska z Wielkopolski. Wielu żołnierzy poległo lub zmarło w wyniku odniesionych ran i przebytych chorób. W prezentacji znajdują się przykłady wpisów znajdujących się w księgach zgonów prowadzonych przez urzędy stany cywilnego w Gostyniu, Kościanie i Lesznie.

Prezentacja zostanie umieszczona 14 sierpnia na stronie internetowej archiwum: https://archiwum.leszno.pl/new/  oraz na profilu archiwum na FB https://www.facebook.com/APLeszno 

 

fot. żródło: https://wirtualnapolonia2.wordpress.com/

 

Opublikował: Bernadeta Klupś kontakt: bklups@leszno.pl ostatnia zmiana: 2020-08-17 10:48:28
0 Koszyk