Graficzny nagłówek podstrony

Aktualności kultura

19 listopada 2020

Biblioteka będzie udostępniać zbiory

Biblioteka będzie udostępniać zbiory

Odpowiadając na liczne zapytania ze strony Czytelników, Miejska Biblioteka Publiczna w Lesznie, zgodnie z Rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 6 listopada 2020 r. oraz rekomendacjami Biblioteki Narodowej, od 19 do 29 listopada 2020 roku będzie udostępniać zbiory wyłącznie na zewnątrz budynku siedziby Biblioteki przy ul. Bolesława Chrobrego 3, na wolnym powietrzu.

18 listopada 2020

Obywatel Świata – Polak

Obywatel Świata – Polak

Myśl polityczna tkwi w mózgu narodu. Program krąży w całym jego organizmie często nieświadomie, tak jak sok życiodajny krąży w drzewie, w jego korzeniach, pniu, konarach, gałęziach i liściach. Nie można narzucać programu bez zranienia narodu, tak jak nie można szczepić nowych latorośli bez okaleczenia drzewa. Program można odgadnąć, odczuć, wyłożyć, uzupełnić, sformułować — narzucić go niepodobna. Ignacy Jan Paderewski

17 listopada 2020

Co o Lesznie mówi znany dziennikarz jazzowy?

Co o Lesznie mówi znany dziennikarz jazzowy?

Dziennikarz i krytyk muzyczny, promotor jazzu oraz organizator koncertów i festiwali - Dionizy Piątkowski - był  prelegentem "Biblioteki Jazzu" w wersji online. Producent opowiadał o polskim kolekcjonerstwie.

16 listopada 2020

Konkurs Talentów "Rozwiń Skrzydła on-line" 2020

Konkurs Talentów

Ruszamy z dwunastą edycją Konkursu Talentów "Rozwiń Skrzydła". W tym roku działamy on-line!

13 listopada 2020

Podsumowanie konkursu o Nagrodę Publiczności

Podsumowanie konkursu o Nagrodę Publiczności

W dniu 12 listopada 2020 r. podsumowano konkurs o Nagrodę Publiczności "21 Prezentacji -Leszno 2020. Na początku zmieniła się pogoda". W konkursie brało udział 43 artystów.

10 listopada 2020

70 lat archiwum

Budynek APL przy ul. Bolesława Chrobrego 32, akwarela Jana Kromuszczyńskiego z Leszna, 1983 r.

Dokładnie dziś, 10 listopada 2020 r. Archiwum Państwowe w Lesznie świętuje swoje 70-lecie. Jego pracownicy i olbrzymie zasoby dokumentów są nieocenionym źródłem informacji o Lesznie i regionie.

06 listopada 2020

Instytucje Kultury od 7 listopada

Instytucje Kultury od 7 listopada

W związku z zamknięciem dla użytkowników instytucji kultury od soboty, 7 listopada, wynikającym z dużego przyrostu zakażeń koronawirusem, poniżej przedstawiamy krótką informację o tym, jak leszczyńskie placówki kulturalne działać będą w najbliższym czasie.

06 listopada 2020

Historie zwykłych ludzi

Stare zdjęcie na którym widać 3 uśmiechnięte kobiety

W 2019 r., w ramach obchodów 100. rocznicy utworzenia sieci archiwów państwowych oraz stulecia odzyskania niepodległości, leszczyńskie archiwum aktywnie włączyło się w projekt „Archiwa Rodzinne Niepodległej”. Głównym celem projektu jest połączenie narodowej oraz prywatnej historii, a także pokazanie roli pojedynczych osób i rodzin w przywróceniu niepodległej Polski.

02 listopada 2020

Spektakl "Czupurek"

Spektakl

Kwoka z wielkimi aspiracjami, plejada drobiu z charakterkiem, lekceważona przez wszystkich Przybłęda czy dostojny bażant - ich wszystkich mogą Państwo poznać już teraz, gdyż... CZUPUREK jest gotowy!

0 Koszyk