Graficzny nagłówek podstrony

Aktualności kultura

24 września 2020

Mój Boski Rozwód - premiera!

Mój Boski Rozwód - premiera!

26.09.2020 r. o godz. 18.00 w Teatrze Miejskim w Lesznie odbędzie się Premiera spektaklu "Mój Boski Rozwód" w reżyserii Zbigniewa Rybki, w roli Angeli Cecylia Caban.

17 września 2020

W 40. rocznicę założenia "Solidarności"

W 40. rocznicę założenia

W bieżącym roku mija 40. rocznica utworzenia Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność”. We wrześniu 1980 r. struktury nowego związku zawodowego zakładano także na terenie ówczesnego województwa leszczyńskiego.

14 września 2020

Teatr Miejski w Lesznie rozpoczyna sezon artystyczny 2020/2021!

Teatr Miejski w Lesznie rozpoczyna sezon artystyczny 2020/2021!

Jesteśmy szczęśliwi, że po tak długiej przerwie możemy wreszcie zaprosić Państwa ponownie na naszą widownię. Choć przez wiele miesięcy nie mogliśmy dla Państwa grać, nie próżnowaliśmy, intensywnie pracując nad nowymi tytułami. Wrzesień i początek października obfitować będą zatem u nas w PREMIERY, na które zapraszamy Państwa przez trzy kolejne weekendy. Oto nasze najbliższe propozycje:

02 września 2020

Wypad pod Wschowę. Polscy żołnierze na terytorium wroga

Wypad pod Wschowę. Polscy żołnierze na terytorium wroga

81 lat temu, w sobotę 2 września 1939 r., na pograniczu leszczyńsko-wschowskim było pogodnie. Drugi dzień wojny. Leszno dzień wcześniej zostało ostrzelane przez niemiecką artylerię. Rozruchy wzniecili także dywersanci. Do miasta przyjechał dowódca Wielkopolskiej Brygady Kawalerii gen. Roman Abraham.

24 sierpnia 2020

Wspomnienia profesora Waszyńskiego

Okładka książki ze zdjęciem prof. Waszyńskiego

Takiej książki na leszczyńskim rynku wydawniczym jeszcze nie było! „Droga do asklepiejonu”, wspomnienia prof. Edmunda Waszyńskiego, to najnowsze wydawnictwo Miejskiej Biblioteki Publicznej. Asklepiejon w mitologii greckiej oznacza świątynię zdrowia. Publikacja, która już za moment trafi do rąk czytelników, jest autobiografią nestora leszczyńskich ginekologów, człowieka który wyznaczał kierunki rozwoju oddziału położniczo-ginekologicznego i przyjął na świat rzeszę mieszkańców naszego miasta oraz regionu. Jej premiera odbędzie się 9 września br. o godz. 17:00 w Miejskim Ośrodku Kultury w Lesznie.

19 sierpnia 2020

Leszno Barok Plus w internecie

Leszno Barok Plus w internecie

Z powodu koronawirusa tegoroczna, szósta edycja festiwalu Leszno Barok Plus nie odbędzie się na żywo. Koncertów można będzie jednak słuchać w internecie.

17 sierpnia 2020

39 Konfrontacje 2020

39 Konfrontacje 2020

Leszczyńskie Stowarzyszenie Twórców Kultury w Lesznie serdecznie zaprasza do uczestnictwa w XXXIX Konfrontacjach.

17 sierpnia 2020

Archiwum w 100 rocznicę Bitwy Warszawskiej

Archiwum w 100 rocznicę Bitwy Warszawskiej

Dla upamiętnienia 100. rocznicy Bitwy Warszawskiej Archiwum Państwowe w Lesznie przygotowało prezentację online: Materiały dotyczące wojny polsko-bolszewickiej w zasobie Archiwum Państwowego w Lesznie. Zostały w niej umieszczone między innymi komunikaty wojenne Sztabu Generalnego Wojska Polskiego z 1920 r. i hasła agitujące na rzecz podjęcia wspólnego wysiłku w obronie odrodzonego państwa polskiego (umieszczone w orędownikach powiatowych – leszczyńskim i śmigielskim).

06 sierpnia 2020

Plener, a potem wystawa (zdjęcia)

Kobieta w kapeluszu przy sztaludze z obrazem

Sekcja Leszczyńskich Plastyków działająca przy Miejskim Ośrodku Kultury w Lesznie wypoczywa od kilku dni w Osiecznej, gdzie odbywa się plener malarski. Efekty ich pracy będzie można podziwiać 9 sierpnia w Muzeum Młynarstwa i Rolnictwa w Osiecznej.

0 Koszyk