Graficzny nagłówek podstrony
Aktualności gospodarka 23 czerwca 2017

15 lat wspierania przedsiębiorców!

Zdjęcie, 15 lat wspierania przedsiębiorców!

21 czerwca w rydzyńskim Zamku Samorządowy Fundusz Poręczeń Kredytowych Sp. z o.o. z Gostynia, którego udziałowcem jest Miasto Leszno świętował piętnastolecie swojej działalności oraz podsumowanie inicjatywy JEREMIE.

Samorządowy Fundusz Poręczeń Kredytowych Sp. z o.o. powstał 9 października 2002 roku z inicjatywy lokalnych samorządów. Przez 15 lat z niewielkiego, lokalnego funduszu stał się jedną z najprężniej działających instytucji finansowych tego typu w Polsce. W 2002 roku siedmiu udziałowców wniosło łącznie 222 tys. zł wkładu, co pozwoliło na uruchomienie funduszu. Obecnie SFPK dysponuje kapitałem w wysokości 15,6 mln zł. Spółka oferuje przedsiębiorcom wsparcie udzielając zabezpieczeń spłaty w szczególności kredytów, pożyczek, leasingów związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej oraz oferuje poręczenia wadialne. Maksymalna wysokość poręczenia jaką może uzyskać przedsiębiorca to 1 mln złotych.

Za tę działalność, na ręce Pani Prezes Anety Karkosz, liczne podziękowania składali 21 czerwca przedstawiciele samorządów, instytucji otoczenia biznesu, instytucji finansowych i beneficjentów, podczas wczorajszej konferencji w Rydzynie. Działalność SFPK docenia m.in. Prezydent Leszna, Łukasz Borowiak: „Poręczenia Funduszu stanowią nieocenione wsparcie działalności gospodarczej przedsiębiorstw, które dzięki zabezpieczeniu kredytów, pożyczek, leasingów oraz gwarancji mogą dynamiczniej się rozwijać na rynku”*

Miasto Leszno jest w pierwszej piątce największych udziałowców Funduszu. Od początku działalności Spółki 250 przedsiębiorców z Leszna uzyskało poręcznie na łączną kwotę 30 427 229,93 zł.

Drugą okazją do spotkania było podsumowanie działania inicjatywy JEREMIE, którego SFPK jest Pośrednikiem Finansowym. Fundusz pozyskał przez kilka lat dla przedsiębiorców 225 mln zł limitu, co przełożyło się na 600 mln zł różnych kredytów i pożyczek na rozwój firm zabezpieczonych poręczeniami SFPK. Dzięki temu szanse na rozwój miały np. firmy na początku swojej drogi rozwoju, nie posiadające długiej historii kredytowej lub wystarczających zabezpieczeń, bez czego nie mogły ubiegać się o kredyty w bankach komercyjnych. Gostyński Fundusz w ramach projektu JEREMIE udzielił 2002 poręczenia, czyli ponad ⅓ wszystkich udzielonych w Wielkopolsce oraz 1/5 w Polsce. Wśród beneficjentów tej unijnej Inicjatywy najwięcej było mikro-przedsiębiorców (1268 podmiotów). Średnia wartość poręczenia wyniosła 144 tys. zł, a poręczonego kredytu 292 tys. zł. Przedsiębiorcy uzyskali szybsze i tańsze zabezpieczenie, możliwość rozwoju uzyskali przedsiębiorcy inwestujący w bardziej ryzykowne przedsięwzięcia. Prawie 80% poręczeń dotyczyło finansowania środków obrotowych, ponad 19% dotyczyło finansowania inwestycji, pozostałe - np. leasingu. O poręczenia w zdecydowanej większości ubiegały się osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą, w dalszej kolejności spółki. Wielkopolska była pierwszym regionem w Polsce, który zaczął wspierać przedsiębiorców nie tylko przez dotacje, ale też przez instrumenty zwrotne. Do tej pory jesteśmy jako region plasujemy się na pierwszym miejscu, jeśli chodzi o korzystanie z tej formy efektywnego wsparcia.

 

*cytat z broszury wydanej z okazji Jubileuszu SFPK Sp. z o.o.

Opublikował: Izabela Wojciechowska kontakt: iwojciechowska@leszno.pl ostatnia zmiana: 2017-06-23 12:01:45
0 Koszyk